Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKOBANE SATRANCI

Özgür Barış

10 Ekim 2014, 12:33

Özgür Barış

KOBANE SATRANCI

Özetle, filler çapraz ilerler çapraz yer, at L şeklinde hareket eder ve L şeklinde taş yer, kale düz ilerler düz yer, Vezir çapraz ve düz ilerler ve düz taş yer…

Türkiye bir etnik mozaiktir. Her etnik kökenin kendi özellikleri vardır tıpkı satranç taşları gibi.

Ülkücülerin kırmızı çizgileri bayrak ve vatandır.

Kürtlerin özgürlük ve ulusallaşmayı tamamlamadır.

İslamcıların kuran ve dini sembollerdir.

Ülkemiz vatan tahtasında oyunlar kurmak isteyenler bunların kırmızı çizgilerini birbirlerine çiğneterek bir karışıklığa neden olurlar.

Kobane’ye gelince Suriye’de oluşan iç savaşta kendilerini güvenliğe almak için oluşturulan kantonlardan biridir ve çoğunluğu Kürt olmak üzere Çeçen, Arap ve Türkmenler de yer alır.

IŞİD teröristlerinin Özgür Suriye Ordusuna Erdoğan tarafından el altından gönderilen silahları aldığını ve orada Erdoğanın da içinde bulunduğu BOP projesinin bir misyonunu yerine getirdiklerini biliyoruz.

Kobane Suriye’deki Kürtlerin psikolojik eşikleri olduğunu yapılan insanüstü direnişe baktığımızda anlyoruz.

Gelelim işin satranç kısmına.


IŞİD burayı ele geçirerek Iraktan Suriye’ye kadar uzanan koridorun sahibi olarak hem Kürtleri o haritadan silecek hem de PKK IŞİD ile oyalanıp Erdoğan’ın çözüm sürecinde elini güçlendirecek ve verilen sözleri tutmamak için bir hamle yaratacaktır böylece çözüm sürecinde sıkıştığı köşeden rok yaparak kıskaçtan kurtulacaktır.( Şahın kıstırıldığı anda kale ile şahın yer değiştirilmesine rok denir ve hayati bir hamledir.)  Kıskaçtan kurtulan Erdoğan böylece Kürt politikasında karşı taraf olmak yerine Kürtleri de kendi misyonuna alet olacak şekilde Cumhuriyet kazanımlarını yıkmak için mecliste başkanlık sistemine geçişte onları rahatça kullanabilecektir.

Kobane satrancında IŞİD taşı ile hamle yapan Erdoğan’a karşı Barzani Türkiye üzerinden bir koridor yaratılmasını ve Kobani kantonuna yardım etmek için Peşmergeleri Ülkemiz üzerinden göndermek için yardım istedi ilk önce tamam diyen Erdoğan’ın çark etmesiyle sıkıntıya düştü. Bunun üzerine HDP eş başkanı Demirtaş kendi kitlesini sokağa inmesi için talimat verdi böylece sokak tehdidi devreye girdi. Günlerdir sokakları karıştıran HDP tabanı sokakları savaş alanına çevirirken şu mesajı verdi, “Koridoru açmazsan Ülke karışır bırak Kobaniye yardım gitsin orada mazlum insanlar katledilmesin.”

Erdoğan bu hamleyi zaten birkaç hamle önceden görmüştü ama elinde müthiş bir koz vardı o da Tezkere biletine evet diyen MHP ve Ülkücü tabanıydı. MHP her sıkıştığında Erdoğan’a bir koz verip tıpkı satranç tahtasındaki AT misali taşların üzerinden zıplayarak ilerleme rahatlığında hamleler yapabiliyordu.

Sokakları ateşe veren HDP tabanının karşısına Ülkücüleri sürüp keyfine bakacaktı ve öyle oldu. Ülkücü gençler silah ve bıçaklarla bayrak yakanların üzerine gidip rahatça öldürüyorlardı çünkü onlar için gerekçe yaratılmıştı. Gezi direnişinde acemice Molotof atan polisler nasıl deşifre olduysa bunda da bayrak yakanlar oldu ve ülkücülerin atağa geçmesi için işaret fişekleri yakıldı. Çünkü Ülkücüler kimin nasıl ve ne için Bayrak yaktığını düşünmeden failleri sorgulamadan direk saldıracak kadar bayrak sevgisiyle doluydu. Bu zaaflarını iktidar kendi adamlarına bayrak yaktırarak istediği gibi kullanabilirdi ve öyle oldu.

Özetle “Kobane düştü düşecek” diye konuşan Erdoğan kendi sözüne olan güveni buradan geliyordu.

  1. Kobane düşecek ve Kürt koridoru kırılacak IŞİD bir zafer kazanarak ESAD’a karşı önemli bir güç elde edecek.
  2. Kobaneye yardım etmek için Barzani engellenecek.
  3. Barzaninin engelinin kaldırılması için sokaklar karışacak ve Erdoğan sıkıştırılacak. Bu sıkışıklıktan da Erdoğan Kürt antipatisi oluşmasını sağlamak için propagandalar yapacak. ( Kürtlere karşı IŞİD’i destekleyen polis ve ülkücü gençler gibi)
  4. Erdoğan bu hamleden kurtulmak için Ülkücüleri öne sürecek ve hamleleri kilitleyecek.

Sonuç mu? ABD nin çıkarlarına alet olmaya evet diyene kadar Kürtler üzerindeki bu açmaz devam edecektir.

Bu satranç tahtasından nasıl kurtuluruz?

Üzerimize giydirilen ırksal taşlardan ve kırmızı çizgilerimizden arınarak. Birbirimizin sadece ve sadece insan olduğunu öteki şablonların sadece Emperyalizmin bir kandırmacası olduğunu bilerek.

Özgür BARIŞ

 

Bu haber 847 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi