Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımACIYI BAK EYLEMEK

Suay Karaman

22 Ekim 2012, 09:39

Suay Karaman

Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, 21 yaşındaki oğlunu trafik kazasında yitirdi. Çok büyük bir acı yaşayan Hilmioğlu ailesine, bu korkunç olay karşısında direnme gücü dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

“Ergenekon Terör Örgütü” üyesi olduğu gerekçesiyle 17 Nisan 2009 tarihinden beri tam olarak ne ile suçlandığını bilmeden tutuklu bulunan Prof. Dr. Hilmioğlu, iki dönem rektörlüğünü yaptığı İnönü Üniversitesi’ni siyasal İslamcıların, din tüccarlarının ve bilim düşmanlarının elinden kurtarmış, çağdaş bir bilim kurumu haline getirmişti. Prof. Dr. Hilmioğlu’nun suçları bunlarla sınırlı değildi; üniversite kütüphane binasının üstüne “Atatürk Türkiye’dir, Türkiye Atatürk” yazdırmıştı. Ancak yapılan bu aydınlık işler ve sözler emperyalizmi rahatsız etmişti. Ardından düğmeye basılarak, sahte belgelerle, düzmece tanıklarla yurtsever ve Atatürkçü insanlara karşı vahşi bir operasyon başlatıldı.

Silivri’deki mahkeme heyetinden saatler süren uğraş sonucunda alınan cenaze izni ile Fatih Hilmioğlu, Ankara’ya getirildi. Azılı bir mahkum gibi görülen saygın bilim insanının ”kaçabileceği gerekçesiyle” akşam evinde kalmasına izin verilmedi. Gündüz evinde, geceyi ise Sincan Cezaevi’nde geçirmesi uygun görüldü ve evlat acısını ailesiyle paylaşmasına engel olundu. Aynı zamanda ağır hastalıklarla da boğuşan Hilmioğlu’nun bu acıyı, Sincan Cezaevi’nin soğuk hücresinde tek başına yaşamasına karar verildi. Ergenekon zulmü, hiç hız kesmeden sürmektedir.

Terörle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir tıp doktoru, profesör öğretim üyesine, eski ve saygın bir rektöre yapılan bu zulüm, hiçbir zaman belleklerden çıkmayacaktır. Bu zulmü yapanlar, bir gün hukukun kendilerine de gerekeceğini unutmamalıdırlar.

Toplum üzerindeki siyasi iktidarın baskı ve sindirme politikaları, cenaze töreninde tam anlamıyla görüldü. Çok az insanın bulunduğu cami avlusunda, on binlerce kişinin katılarak, bir sevgi ve vefa çemberi oluşturulması gerekirdi. Bu ve bunun gibi eylemler, toplumun siyasi iktidara hak ettiği yanıtı vermesi için de büyük bir fırsattır.

Tiyatro oyuncusu olmayı düşlerken, babasının uğradığı hukuksuzluğa isyan ederek Hukuk Fakültesi’ni tercih eden Emir Hilmioğlu, yaşadığı sıkıntı, stres ve üzüntü sonucundaki dalgınlığın etkisiyle, çok genç yaşta dünyadan koparıldı. Toprağa verilirken “selvi boylum mezara bile sığmadı” diye ağlayan annesinin çığlığını, “keşke ben ölseydim” diyen babasının acısını ve sevenlerinin hıçkırıklarını anlatmak olanaksız. Oğullarının tabutuna sarılarak, gözyaşı döken ailenin bu tükenmeyen acısını paylaşanlar, bu eziyetin bitmesini, hukuksuzluğun sona ermesini dilediler.

Yaşanan bu insanlık dışı uygulamaların ve hukuksuzluğun sona erdiği, “ileri demokrasi” aldatmacasının yerini aydınlık ve güzel günlere bıraktığı bir Türkiye’ye kavuşmak için, artık toplum olarak üstümüze düşen görevleri en kısa sürede yapmanın bilincine varmamızın zamanı gelmiştir. Acıyı bal eyleyerek, yaşanan tüm olumsuzlukları, olumluya çevirmek için daha ne bekliyoruz?

Bu haber 1426 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi