Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımPOSTMODERN YEZİTLER- Cemil El HAYEK

SİZDEN GELENLER

25 Kasım 2014, 22:39

SİZDEN GELENLER

Dini referanslı görünse de, dünün Yezitler’i, bugünün faşistleridir. Aşure dağıtırken Alevi dedelerini kafaya almaya çalışan Davitoğlu, Hüseyin’in aşuresini, Yezit’in tabağı ile dağıtmıştır. Onu alkışlayan Aleviler, Hüseyin’i Kerbela’da yalnız bırakan Şii ve Aleviler’dir. Onlar, Hüseyin’le kalan 72 yiğitten uzaktır.

Kökü geçmişe dayansa da, aynı faşizmi ısıtıp ısıtıp getirdiklerine göre, bu AKP çetesine postmodern Yezitler demek, yerinde olsa gerek. Çünkü ister Alevi, ister Sünni, ister Müslüman, ister Hristiyan, ister Yahudi, ister Ezidi, adaleti, kardeşliği savunan, adalet ve emekten yana olan, çağdaşlığı ve özgürlüğü seçen herkes bizdendir, ehlibeyttir. Aksini düşünmek ise, ırkçılıktır, bağnazlıktır, gericiliktir. Bu bağlamda, bugünün zalimleri, aynı zamanda dünün zalimleridir. Katliamlar her çağda, her din veya etnisitede mevcuttur. Koşullar değişse de, dünün zalimleri, bugünün zalimleri, dünün gaddarları, bugünün gaddarları, varisleridir. Bu nedenle, ta orta çağ ve ötesinden gelen mezalimin varisleri Yezit'tir, bu çağın koşulları altında yetişen Yezi'ler, Post modern Yezitler’dir.

Bilindiği gibi, dini siyasete alet ederek, din adamlarını kullanarak seçim kazananlar, bu kez Alevi dedelerini de kendilerine alet etmek istiyorlar. Bunca öğretmen açığı ve işsizlik var iken, öğretmen yerine imam atayan din tüccarları, bu kez Alevi açılımı altında, kendilerine hizmet ettirmek istedikleri Alevi dedelerini hedef almışlardır. Devletten para alanın devlete sadakati hesap edildiğine göre ve bu devlet AKP çetesinin güdümünde ise, para alan din adamının nereye hizmet edeceği açıktır; İşte size Alevi açılımı, işte size hedeflenen aylıkçı Alevi dedeleri.

Partisine Alevi almayan, diyanette Alevilerin temsilini imkansız kılan, Maraş ve Sivas katillerini kahraman gibi karşılayan AKP çetesi, birden Dersim katliamını hatırlamıştır. Sakar Kemal, bunda en büyük yardımcıdır. Gündemi değiştirmede Prototip görevini, bir kez daha yerine getirmiştir.

Bugün/dün, Öğretmenler günü. Öğretmenleri nasıl bilirdiniz diye sorulursa, benim ilk okul öğretmenlerimi tanıtmam şu şekilde olacaktır: Elinde not defteri, sopası ve dolma kalemi olan, küçük subaylardı desem, yanlış olur mu? Öğretmenler gocunmasın ama, biz bu günlere gelirken, az sayıda öğretmen tarafından aydınlandık. Yoksa bize otoriteyi, sıra dayağını ve Türk-İslam sentezini aşılayan ve bir asker otoritesi ile beyinlerimize kazıyan, o cahil öğretmenlerdi. Verilen cezalar, çağdaş dünyada işkence olarak tanımlanabilir cinstendi. Gençler alayla karşılanır, ülke sorunlarını veya halkını düşünenler, terörist diye tanımlanırdı. Bence en büyük muhbirler, öğretmenlerden oluşurdu.

Bana matematikten uzak kalmayı öğütleyen ilkokul öğretmenimi dinlemeyip, yüksek matematik yaparak, profesörlerden diplomamı aldım. Kendisinden daha yetenekli bir öğrenciyi diskalifiye etmeye yönelik öğüt veren öğretmen, benim öğretmenimdi. Her hatırladığımda dişlerimi gıcırdatırım.

Keza dini kuralları öğretirken, en güzel idealleri, dini referanslarla vererek, geleceğin fanatiklerini yetiştiren, yine cahil öğretmenlerimizdi. Zulmü tahlil edip bizi çağdaş gençler olarak yetiştirmek yerine, devletten kaynaklanan sıkıntılarını, bize yansıtırlardı. Kısaca, bu günün çağdışı yöneticilerini yetiştirenler de, dünün cahil öğretmenleridir. Bu nedenle, çağı yorumlarken, bugünün çağdaş öğretmenlerinin, dünün cahil öğretmenlerini yorumlamalarını dilerim. Herkes öğretmenleri kutlayıp kutsarken, benim asi ruhlu yapım, bunu da soruşturuyor. Ulvi değerlere sahip olsa da, benim tabu tanımayan yapım, öğretmenleri de yargılıyor.
 


Acaba haksız mıyım? Zalim öğretmenlerimi düşünürken, kendimde hiçbir suçluluk hissi duymuyorum.

Bu satırların sahibi, bir eğitmenin oğludur. Kendimizi eleştirmezsek, daha ağır bir eleştiriyi hak etmiş olmaz mıyız?

Kız ve erkeklerin ayrı ayrı sıralarda oturduğu sınıflarda yetişen Tayyip efendi, Amerika'dan sonra, kadını ve fıtratını fethetmiş. Anlaşılan kendisi cumhur başkanlığı makamında, ama çoban fıtratında.; olacağı bu.

Cumhuriyet değerlerini halka öğretemeyen öğretmenler, bizim öğretmenlerimizdi. Onlar, ırkçı ve çağdışı istiklal marşımızı okuyup, o psikoloji ile, yeteneklerimizi keşfetmemizi bile sağlayamadılar. İliklerimize kadar, kişisel duygularımızı bastırarak, din ve ırk bağlamında, bilinç altımıza safsatalar ektiler; beyinlerimizi, övünerek yıkıyorlardı. Oralardan yetişen bir annenin özürlü oğlu, sosyal yaşamımızı dizayn etmeye çalışıyor. Çağdaş bir Annenin oğlu olsaydı, çağdaş değerlere bağlı kalırdı oysaki.

Suriye’ye 'Bu bir Kerbela’dır!' diyenler, aynı şeyi Dersim için söylüyorlar. Ancak Yezid’i yanlış yerde arıyorlar. Aynı yanıltmacayı, Yezit’te yapmıştı. Ancak çağ, aynı çağ değil.

Saflar, yine aynı saflar. Zulüm-adalet, sömürü-isyan... Seçim, hepimizin. Mertlik ne etnik yapıda, ne dinde, ne de mezhepte aranmalı.

Dini ve tarihi olaylardan elbet ders çıkarırız. Ama her çağın, kendine has bir özellikler vardır ki, bu özellikler çağdaşlığı yaratır. Bu da, yorumcuların çağdaşlığı ve tarafsızlığı, bilge kişilikleri ile mümkündür. Adı da, laikliktir. Yeterli olmasa da, çağdaşlık, demokrasi ve bilim için, laiklik, olmazsa, olmazlardandır.
Cemil El HAYEK

Bu haber 725 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi