Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKARINCA VE AĞUSTOS BÖCEĞİ- Habip Hamza ERDEM

SİZDEN GELENLER

28 Aralık 2014, 13:43

SİZDEN GELENLER

İngiliz Merkez Bankası’nın kuruluşu, İngiliz İmparatorluğunun denizlerde egemenlik kurmasında önemli  bir işlev görmüştür. Böylece Parlamento’nun denetiminde, bir yandan devlet borçlarını yönetmek öte yandan da devletin gereksinme duyduğu fonların yaratılması (emisyon) işlevini yerine getirmiştir.

Bu durum, İngiltere’ye, Fransa’dan yüzyıl, Almanya’dan da yüzelli yıl önce ‘devlet finansmanı’ bakımından önemli bir ‘olanak’ sağlamıştır.

Ancak, bu dönemde yaratılan para, karşılıksız değil, ama altın ya da gümüş, ama belirli bir karşılığı olan paradır.

Ne var ki, Birinci Dünya Savaşı boyunca Devlet’ler savaş giderlerini karşılmak için ‘altın karşılı’ğı kuralını delmiş ve ‘karşılıksız’ para basmışlardır. O nedenle savaş sırası ve ertesinde ‘enflasyon’ patlamıştır.

          Birinci Dünya Savaşı sonunda ‘altın karşılığı’ kuralının uygulanmasına geri dönülmüş ve örneğin İngiltere parasını 1925 yılında, altın karşılığı olmak üzere savaş öncesi dönemdeki değerine döndürmüştür. Ne var ki, Sterlin’in bu şekilde ‘aşırı değerleme’si, İngiliz üreticilerini cezalandırmak biçimi almış, ve ücret ve fiyatlarda ‘deflasyon’a yolaçmıştır.

İşte Keynezyen denilen politikalar tam da bu dönemde gündeme gelmiş ve Keynes, altın karşılığının bir ‘barbar geleneği’ olduğu ve para sistemini bozduğunu ileri sürerek bu politikaları daha 1923 yılından itibaren eleştirmiştir.

Yani bunalım dönemlerinde ‘talep yatersizliği’ ve ‘işsizliği’,  hükumetler ‘büyük yatırımlar’ yaparak aşabilirler denilmiştir. Böylece ‘hane halkı harcamaları’ yetersiz olduğu için ‘kamu harcamaları’na ağırlık verilerek ekonominin  canlandırılmasına yönelinmiştir.

          Ancak, demokrasilerde olduğu gibi, özgürlük sınırsız değil ama başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde durmak zorundadır. Devletlerin para basma özgürlüğü de ‘uluslararası piyasa’nın gereklilikleriyle sınırlanmak durumundadır.

          Böylece Keynes’in İngiliz İmparatorluğu için öngördüğü ‘para basma özgürlüğü’, ABD’nin direnciyle karşılaşmış, İkinci Dünya Savaşı ertesinde de  IMF ile Dünya Bankası’nın kuruluşuna yol açmıştır.

          ABD’de New Deal politikaları (1933-36), özünde bir ‘karınca politikası’ olup, Keynezyen İngillteresinde olduğu gibi ‘ağustos böceği’ politikalarından ayrılmaktadır.

          IMF ve Dünya Bankası’nın kurulması ve Dolar’ın ‘rezerv para’ oluşu, ABD’nin silah gücünden değil ama ‘üretici’ gücünden kaynaklanmıştır. Dünya genelinde ‘egemen’ olmasının yolu ‘ekonomi’sinin ‘baskın’lığından kaynaklanmıştır da denilebilir.

          Ancak ABD’nin dünyada hem baskın ve hem de ‘egemen güç’ olması 1990 yılında  ‘Berlin Duvarının yıkılmasına’da doruğuna ulaşmıştır. Ne var ki, bu ‘doruk’, yirmi yıldan buyana, yani 1971 yılında Dolar’ı hiçbir kurala uymadan piyasaya sürerek, karınca gibi çalışmak yerine, İngiltere’nin iki Dünya Savaşı boyunca uyguladığı ‘ağustos böceği’ politikalarının da ‘doruk’u olmuştur.

          Bugün ABD’nin ‘dünya egemenliği’ni sürdürmesinin ‘ekonomik’ temeli tümden yıkılmıştır. O nedenle saldırganlığı da ‘doruk’a ulaşmıştır.

          2000’li yıllardan sonra  başta Orta-Doğu olmak üzere, dünya genelinde doğrudan ve dolaylı müdahaleleri bu saldırganlığın sonucudur.

          Bir yandan AB, öte yandan Rusya ve Çin ile de ‘ekonomik savaşı’nı sürdürmektedir. Her bakımdan, ABD bugün hızla bir ‘değerli yalnızlık’ sürecine girmiştir.

          Bu ‘süreç’te, kimi devletlerin, ABD’nin ‘kuyruğuna takılmak’ gibi görülen ‘taktiksel’ uygulamalarını da abartmamak ve bu ‘görünüş’e bakarak değerlendirmeler yapmamak gerekir.

          Ekonomik planda ise, Devlet-Ulus’ların Merkez Bankalarını yeniden ‘Devletleştirme’lerinin ‘zorunluluğu’ kapıya dayanmıştır.

          Tarihsel olarak Merkez Bankaları’nın geçirdiği ‘evrim’ aşağıdaki tablodaki gibidir:

Kuruluş                   Para Basma            En son    Kredi       Devletleştirme           Bağımsızlık

Yılı                         Tekeli                     Mercii(*) oluşu               tarihi                  tarihi

İngiltere                  1694                       1844                       1880’ler                  1946                       1997

Fransa                    1800                       1848                       1880’ler                  1945                       1993

ABD                       1913                       1913                       1913’ler                  -                             1913

Japon                    1882                       1883                       1880’ler                  1880                       1998

Almanya                 1876                       1876                       1880’ler                  1957                       1957

Türkiye                   1856                       (**)                         ?                            1931                       1994

(*) Bir özel bankanın batıp finans sistemini bozmaması amacıyla yapılan ‘kurtarma faaliyeti’.

(**)1847 yılında Galata bankerlerince kurulan Bank-ı Dersaadet merkez bankasına ait kimi işlemeleri yürütmeye başlamış, 1856 yılında İngiliz sermayeli olarak kurulan Osmanlı Bankası ve daha sonra İngiliz ve Fransız ortaklığıyla kurulan Bank-ı Osmanii Şahane adını almıştır.

Merkez Bankaları’nın ‘Hükumet’lerin denetimine girmesinin ise iki belirgin sonucu olmakatadır:

          İstihdam yaratmayan yatırımları finanse ederek ya ‘enflasyon’ ya da ‘finans balon’ları yaratmak.

          Ya da istihdam, yani işsize iş, yoksula aş yaratan,  yani ‘kimsesizlerin kimsesi’ olan Cumhuriyet’in ‘ulusal’ Bankası olmak.

          Türkiye de artık ağustos böceği gibi cırlamanın sonuna gelmiştir.

          Habip Hamza Erdem

Bu haber 810 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi