Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımEGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIK

Suay Karaman

20 Nisan 2015, 06:43

Suay Karaman

Kökleri Ulusal Kurtuluş Savaşımıza dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 95. yılını kutlamaktayız. 23 Nisan 1920 tarihi hem ülkemizin kurtuluşuna, hem de yeni bir devletin kuruluşuna öncülük eden büyük bir olaydır. Emperyalist güçleri yenerek, çürümüş ve yozlaşmış bir imparatorluktan yepyeni bir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, demokratik ve laik bir yönetim biçiminin gerçekleşmesi, çağdaş ve aydınlık bir yaşam biçiminin belirlenmesi ve bunun için yapılan tüm yenilikler, 23 Nisan 1920 tarihinde Mustafa Kemal’in liderlik ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin attığı kararlı adımlarla gerçekleşmişti.

Devletimizin ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık olmak üzere başlıca iki temel niteliği bulunmaktadır. Egemenliğin ülke içinde kullanımı ulusal egemenlik, ülke dışında kullanımı ise tam bağımsızlıktır. Emperyalizmi rahatsız eden bu iki temel nitelik, günümüzde türlü işbirliği ve oyunlarla yok edilmek istenmektedir.

Ulusun kendi kendini yönetmesi olan ulusal egemenlik kavramından günümüzde söz edilmesi mümkün değildir. Ülkemizin her yerine ve her işine yabancıların el attığı bir ortam, artık ulusal egemenlik olarak tanımlanamaz. Başka bir devletin yönetimi altına girmemek olan tam bağımsızlık kavramı da, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra terk edilmeye başlanmıştır.

Ülkemizin yönetim kademelerinde olanlar tarafından, yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız, tüm ulusal değerlerimiz emperyalistlere peşkeş çekilmektedir. Bugün vatan hainleri anılmakta, kahraman yerine konulmakta ve isimleri çeşitli kuruluşlara verilmektedir. Bunlardan başka Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin değerlerine saldırılarak, ülke bütünlüğünü dağıtmaya, etkisizleştirmeye ve parçalamaya yönelik tüm bu eylemler ulusal egemenlik kavramıyla çelişmektedir.

NATO, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Birliği gibi kuruluşlarla ilişki içinde olmak, PKK terör örgütüyle mücadele ederken, emperyalist devletlerin sözlerinin dışına çıkmamak ve işgal edilen 152 adamızın durumuna ses çıkarmamak tam bağımsızlık kavramıyla çelişmektedir.

23 Nisan 1920 tarihinden 95 yıl sonra, bugün ülkemizde yetkili ve güç sahibi olanlar, 1919’lu yılların mandacılığını, sömürgeciliğini kabul edenlerin devamıdır, onların torunlarıdır. Ulusal egemenliğimiz ve tam bağımsızlığımız yok edilmeye çalışılırken, Cumhuriyetimizin içi boşaltılırken bunlara sessiz kalan muhalefet partileri de, “gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde” bulunmaktadırlar.

Ülkemizin bugün getirildiği durum karşısında ya ihanetten ya da yurtseverlikten yana tavır almak zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye’yi Ankara’dan yönetemezseniz ve emperyalizmin kucağında siyaset yaparsanız ulusal egemenliğinizin de, tam bağımsızlığınızın da yitirilmesine neden olursunuz. Atatürk ilke ve devrimlerinden, ulusal egemenlikten ve tam bağımsızlıktan yana olanların yeni bir ulusal kurtuluş savaşını başlatmaları gerekmektedir. Bunun için güçlerimizi birleştirmek ve örgütlü mücadele yapmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Bu haber 563 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi