Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMÜSLÜMAN ALEVİLER!- BARIŞ AYDIN

SİZDEN GELENLER

09 Mayıs 2015, 13:08

SİZDEN GELENLER

Kızılderililer birini yargılamadan evvel “yargılayacağın kişinin mokasenleriyle dolaş” dermişler.

“Benim Kâbem insandır, Kuran da, kurtaran da insanoğlu insandır.” İnsan ve emek üzerinde odaklanmış Alevi inancında sevgi ve saygının önemi büyüktür. Sevgi, insanın başkasını kendisinde bulmasıdır. Sevgi bir eksikliğin giderilişidir. Sevgi; insanın kendi özünde başkasıyla bütünleşmesidir. Saygı ise başkaların varlığına inanma, varlık sınırlarını bilmedir. Düşünen kişi, kendi varlık çizgilerinin başlangıç, bitim yerlerini bilince, görünce başka bir varlıkla karşı karşıya geldiğini anlar. Burada bir soru çıkar karşısına: Duracağım yer neresidir? Bu sorunun çözümü saygının anlamını belirler.

Aleviler; sevgiyi tanımlarken derki biz bedenleri baharlaşmaya sevgi dedik. Sevgi, emek, duyumsama, eylem, olgu gereğin somuta dönüşümü, yârin dudağındaki gülüş, canın olgu, gerçeğin somuta dönüşümü, canın çoğullaşması, çoğunun canlanması binlerce yılın renklere ayrışmasının taşınıp aktarılması, yüreğin şah damara sevdalar sunmasıdır.

Alevi inancı insan ve doğa eksenli bir inanç olduğu için sevgi ve saygı esastır. Bundan dolayıdır ki inandığı gibi yaşarlar. Sevgi ve saygıyı esas almayan, Alevi bir anadan babadan doğmuş olsalar bile Alevi olamazlar.
“Hem Aleviyim hem Müslüman’ım” diyenler inandığı gibi yaşamıyorlar. İnandığı gibi yaşamayanlar sevgi ve saygıdan yoksun olur. “Hem Aleviyim hem de Müslüman’ım” diyenler Alevi inancına zarar verdikleri gibi İslam dinine de hakaret ediyorlar. En önemlisi de Müslümanlarla Alevileri karşı karşıya getiriyorlar.

Kitabımız Kuran diyorlar. Kurana göre yaşamıyorlar.

“Esas Müslüman biziz” diyorlar camiye gitmiyorlar.

“Hak Muhammed Ali” diyorlar onlar gibi yaşamıyorlar
.
“On iki imamların yolundayız” diyorlar namaz kılmıyorlar.

Ehli Beyt’iz derler hacca gitmezler.

On iki imamlar adına 12 gün oruç tutarlar.

On iki imamların kendileri 30 gün oruç tutarlardı.

Büyük düşünür Mevlana, “her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” der.

Pirlerimiz “elinin uzanmadığı yere elini uzatma” demişler. Alevi inancının terazisi vicdanıdır. Elimizi vicdanımıza koyarak biraz empati yapın. Birileri Alevilere “esas Alevi biziz” Alevilikte musahiplik, saz çalmak, semah dönmek, cem yapmak yoktur, Alevilerin ibadet yeri camidir dese ne yaparsınız? Bu soruya cevap vermeden önce biraz düşünün ve kendinizi bir an Müslümanların yerine koyun.
Hem Aleviyim hem Müslüman’ım diyen Aleviler “Hak Muhammed Ali” diyorlar namaz kılmıyorlar. Sormazlar mı size Muhammed ile Ali namaz kılmıyor muydu?

Namaz ile cami olmasaydı Müslümanlık diye bir din olmazdı. Bunun tersini iddia etmek cehaletten başka bir şey değildir, saygısızlıktır. Her şeyden önce insanın kendisine saygısızlıktır. İnsan dünyadaki tüm diğer canlılardan üstün olarak düşünüp değerlendirme yapabilen “akıl, mantık ve vicdan” sahibi bir varlıktır. Bir insan; hangi dinden, milletten, renkten, coğrafyadan, dilden, düşünceden ve anlayıştan olursa olsun öncelikle insan olduğunun algılanması gerekir. İnsanın kendisinden farklı olanı hor görmeye hakkı yoktur. “Esas Müslüman biziz” diyen aleviler; Alevi inancına zarar veriyorlar.

Bugün hâlâ Aleviler kendilerini inancından dolayı bastırılmış, dışlanmış, ikinci sınıf bir vatandaş gibi hissediyorsa kendilerini ifade edemediklerinden kaynaklıdır. Kendi inancını unutup Arap barbarlığına saplanan bir Alevilik asla iflah olmaz. Aleviler kendi inancına, bu inancın kaynaklık ettiği insani felsefesine sahip çıkmadığı sürece coğrafyamızın Ali’ci ve Muaviye’ci şer güçlerinin kurbanı olmaya devam ederler.

Barış Aydın

Bariş Aydin'in fotoğrafı.

Bu haber 1034 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi