Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMİHRAC URAL ÜZERİNE- Züleyha Akın

SİZDEN GELENLER

27 Eylül 2015, 12:18

SİZDEN GELENLER

Mihrac Ural ve Datça’da karşılaştığım bir arkadaşımızın düşündürdükleri...

Geçen hafta Datça’nın en güzel koylarından birinde denize yüzmek için gitmiştim. Akşam üstüydü. Ben yüzerken sahile sakallı genç biri geldi. Bulunduğum kayalıkların ilerisine parakete dediğimiz türden balık oltası atmaya başladı. Ben de yüzerken misina ayağıma dolaşmasın, kancalar ayağımı yaralamasın, bir şekilde balıkları ürkütmeyelim diye kayalıkların üstündeki gence seslendim. Amacım ayağımın altınd...a oynaşan balıkların yaşamını kurtarmaktı.

Genç yüzüme bile bakmadı. Kafası yerde sabit bir yöne bakıyor ve sigara içiyordu. Balık tutmak gibi bir derdi olmadığı çok açıktı. Orada değildi sanki. Kafası meşguldu. Dış Dünya’ya kendisini kilitlemişti. (?) Nedenini daha sonra öğrenecektim.

İkinci kez seslendiğimde denizin altında yüzen bir erkek yanıma geldi. Bana “bir şey olmaz, ben sizi oltalardan korurum” dediğinde ben iyice şaşırmıştım. Çünkü benim korunmaya gereksinmem yoktu. Balıkların korunması gerekiyordu.

Denizin derinliklerinden kafasını çıkaran kişi ben yaşlardaydı. Bana “merhaba hocam, siz Datça’ya ne zaman geldiniz” diye sordu. Vatandaş benim meslektaşım olup, aynı üniversiteden, aynı şehirdendik.

Hal, hatır sorduktan sonra kıyıdaki gence seslenerek balık tutmaktan vaz geçmesi komutunu verdi. Ben gencin kim olduğunu sordum. O da bana “oğlum Mihrac” dedi.

Meslektaşım oğluna neden Mihrac adını koymuştu? Acaba kimin adıydı. Merak ettim ve sordum. “Mihrac kimin ismiydi, siz bu ismi mutlaka özel bir nedenden dolayı oğlunuza koymuş olmalısınız” dedim.

“Mihrac cezaevinden arkadaşımdı. O yıllarda ben bekârdım. Bir gün evlenirsem ve de oğlum olursa ona adını vereceğime dair söz vermiştim.” diye yanıt verdiğinde bu benim tanıdığım Mihrac değil diye Mihrac’ın öldüğünü düşünmüştüm.

Hayır Mihrac ölmemişti. Söz konusu olan kişi Mihrac Ural’dı. O anda yüzümde bir gülümseme oluştu. Sahildeki gence bakarak “Yoldaşlarımızın ismini yaşarken bile çocuklarımıza koymak çok güzel bir düşüncedir. Sizi kutlarım” dedim.

Mihrac’ın babası şaşırmıştı. “Siz Mihrac Ural’ı tanıyormusunuz?” diye sordu. Ben Antakya’lı sayılırım. "Sadece Antakyalılar değil herkes gibi ben de tanırım" diye yanıt verdim.

Bir süre sonra baba – oğul izin isteyerek sahildeki eşyalarını toplayarak evlerine doğru gittiler. Tepeye tırmandıklarında baba bana seslendi. “Sizi burada gördüğüme çok sevindim hocam. Umarım bir daha karşılaşırız.”

Ben ise genç Mihrac Ural’ı tanıdığıma çok sevinmiştim. Belki birlerine ilginç gelmeyebilir ancak ben bana göre çok anlamlı bu güzel anımı sizlerle paylaşmak istedim.

Sözlerimi burada bitirirken Mihrac Ural’ı bir kez daha saygı, sevgi ve dostlukla anmak isterim. 26.9.2015

Züleyha Akın

 
Fotoğraf: Mihrac Ural
 
 
 
 

Bu haber 657 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi