Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSINIR

Suay Karaman

12 Ekim 2015, 08:52

Suay Karaman

Türkiye’mizi akla gelebilecek her konuda kötü yöneten siyasi iktidar, dış politikada da hata üstüne hata yaparken, ülkemizi güç ve gülünç durumlara düşürmektedir. Büyük önderimiz Atatürk’ün ‘yurtta barış, dünyada barış’ sloganını bırakarak, ‘komşularla sıfır sorun’ sloganına sarılan siyasi iktidar, böylece tüm komşularımızla çok büyük sorunlar yaşadığımızı henüz anlamamış gibi davranmaktadır.

Suriye ile yaşananlar gözler önündedir; devlet başkanı Beşar Esad’ı kardeşi ilan eden Tayyip Erdoğan, emperyalizmin gazlamasıyla şimdi en büyük düşmanı olarak görmektedir. Suriye’de bugün yaşanan krizin asıl sorumluları, ABD yönetimi ile Suudi Arabistan ve Tayyip Erdoğan’lı AKP hükümetidir.

Rusya’nın Suriye’de deniz ve kara gücünün ardından hava gücüyle de aktif olarak kendini göstermesi, dengeleri Esad lehine değiştirdi. Değişen bu denge, hem ABD ve müttefiklerinin kimyasını bozdu, hem de Türk dış politikasının iflasını gözler önüne serdi. Rusya, İslamcı terör örgütü IŞİD’in ve diğer yönetim muhalifi silahlı grupların Suriye’deki hedeflerine yoğun bir hava saldırısı düzenleyerek, ‘toprak bütünlüğü güvence altına alınmış laik bir Suriye’ istediklerini resmen ortaya koydu.

Bu gelişmeler karşısında Tayyip Erdoğan’ın ilk tepkisi şöyle oldu: “Rusya’nın Suriye’ye sınırı yok. Rusya, Suriye ile neden bu kadar ilgileniyor?” Tayyip Erdoğan’a, imam hatip okulunda yeterince coğrafya öğretmemişler ki, bu trajikomik açıklamayı yaptı. ABD’nin Suriye, Irak, Libya, Mısır ve Afganistan ile sınırı yok ama ABD bu ülkelerden ilgisini hiç esirgemiyor. Türkiye’nin Mısır, Libya, Tunus ve Filistin ile sınırı yok ama Tayyip Erdoğan ile AKP iktidarı neden bu ülkelerle çok ilgileniyor? Demek ki insan kendisini dünya lideri sanınca, saçmalamakta da sınır tanımıyormuş.

Rusya’nın Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesine de kızan Tayyip Erdoğan, Brüksel’den Rusya’yı tehdit ederek; “Rusya dostunu kaybederse, çok şey kaybeder” gibi ifadeler kullandı. Doğalgazın yüzde 60’dan fazlasını Rusya’dan alan Türkiye’nin neleri yitireceğinin bile farkında olamayan yöneticilerle, ülkemizin ilerlemesi olanaksızdır. Rus uçaklarının ülkemizin hava sahasını ihlal etmesinin ardından, olayların yaşandığı bölgenin Türkiye’nin sınırlarına çok yakın olduğunu bildiren Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov; “Bu açıdan bakıldığına Rusya, Türkiye’nin sınırlarında istikrar ve güven ortamının garanti altına alınmasına katkı sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu. Şimdi Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaya nasıl bir yanıt vereceği merak edilmektedir.

Tayyip Erdoğan son dönemlerde sık sık kandırıldığını söylemektedir. Fethullah Gülen kandırmış, HDP ile Kandil’li PKK terör örgütü kandırmış, Beşar Esad kandırmış, bazı AKP’liler kandırmış. Yani kısacası kandıran kandırana… Bakarsınız yarın “Putin beni kandırdı” diyebilir. Tayyip Erdoğan kandırıldıkça, olan ülkemize olmakta ve ülkemiz sürekli itibar yitirmektedir.

Sınır diyerek, insanları sinir eden Tayyip Erdoğan, Esad’a “Esed” demekle, Şam’a gidip Cuma namazını Emevi Camisi’nde kılarım demekle, Nusra, El Kaide, IŞİD ile iş birliği içindeyiz demekle ülkemizin saygınlığına gölge düşürmektedir. Böyle anlamsız politikalar hem içte, hem de dışta güven yitimine neden olmaktadır.

Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanı olmakla, ‘Yeni Osmanlı’ söylemi yapmakla ne dış politika doğru yönetilir, ne de iç politikada istikrar sağlanır. Emperyalizmin kuyruğuna takılarak yapılan siyaset, ülkeleri felakete sürükler. Tam bağımsızlık ışığında Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkılarak yapılacak emperyalizm karşıtlığı yurtsever bir siyaset ile ülkemizin sorunları çözülüp, çağdaş uygarlık seviyesine çıkılacaktır. Herkesin bunu bilmesi ve öğrenmesinin zamanı gelmiştir.

Bu haber 328 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi