Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCeyhun TOKGÖZ-EŞ BAŞKANA GİZLİ PADİŞAHLIK YETMEDİ!

SİZDEN GELENLER

14 Kasım 2012, 12:00

SİZDEN GELENLER

Önce dokundukları her şeyi bozuyor, yakıp yıkıyor ve aynen çekirge sürüleri gibi yağmalayıp talan ediyor ve sonra da soruyorlar; “Bu sistem iyi işlemiyor; “başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine” ne dersiniz? Halk günlük maişet derdi içinde, henüz daha içinde yaşadığı parlamenter sistemin ne olduğu ve nasıl işlediğinin bile tam olarak ayırtında değil.
Ne yasama, yürütme ve yargı gibi birbirlerinden bağımsız ve birbirlerini denetlemesi gereken kuvvetler ayrılığından haberdar, ne de tamamen antidemokratik siyasi partiler ve seçim yasaları ile siyasi ikbal uğruna getirilmiş olan ve sistemi sakat bırakan % 10’luk seçim barajlarından.

Nereden bilsinler BOP eş başkanlarını ve ABD tipi “ılımlı İslam’la” bölgeye rol model seçildiğimizi? Nereden bilsinler 10/1’le Anayasa suçu işlemiş olanların, yerkürede örneği görülmedik, “26 maddelik kanunsuz bir referandumla” ve “yetmez ama evetçilerin” yardımlarıyla, önce yargıyı ele geçirip, sonra da “sivil anayasa!!” yapmaya soyunacaklarını? Ve nereden bilsinler ABD ve CIA casuslarının entrikaları ile SİSTEMİ bütün yönleriyle çökertmelerinin ardından, “başkanlık sistemi!” yani padişahlık diye tutturacaklarını? Bütün bunlar yıllar öncesinden plânlanmış emperyal projeler olmalı. Peki ama neden bugünlere sarkmış? Büyük olasılıkla, hedeflenen omurgasız işbirlikçileri yeni bulmuş olmaları ve konjonktürel durum nedeniyledir.

Mayası iyiden iyiye bozuk biri, bugün ekranlara çıkmış, “kalpazan” sıfatlı liderine yaranmak için “başkanlık sistemini” savunurken şöyle diyor: “Büyük hedefleri olan bu sistem, kısır çekişmelere feda edilmemelidir.” Yok artık daha neler.

Neymiş bu büyük hedefleri olan “başkanlık sistemi? Yürütmenin yasama organından bağımsız bir şekilde, ülkeyi ya da ABD’de mevcut şekliyle federe devletler topluluğunu yönetmesi. Yürütme kim? Başkan ve atadıkları. Bu sistemde, yasama ve yürütme belki iç içe geçmez ama başkanın önerdiği yargıçlar ve bakanlar yasama organınca onanmak zorundadır. Ve yasama meclisinin başkanı eleştirmek ve beğenmemek dışında en ufak bir hukuki yaptırım gücü yoktur.

Ne oldu şimdi? Başkan bakanları ve yargıçları atayacak, yasama meclisi ise yalnızca onaylamakla yükümlü olacak. Neresi iyi bu işin? Bütün seçmenlerin iradesini yansıtan temsilde adalet ayağı nerede? Nerede çevreci ve devrimci partiler? Sistemin denetim ayakları nerede? Başkan deli ya da sapık çıkarsa, kim nasıl hesap sorabilecek ondan? Gelelim her eyaletin kendilerini temsil etmek üzere seçtikleri, “seçiciler kuruluna.” Görüntüde Ocak Haziran arası 6 ay boyunca yapılan seçimlerde, başkanı halk seçiyormuş gibi görünse de kazın ayağı hiç de öyle değildir. Her eyaletin seçmeni yapılacak kurultayda kendilerini temsil edecek “seçiciler kurulunu” seçer.
İşte bu kurul yapılacak ilk kurultayda başkan ve yardımcısını seçer. Her eyaletin seçiciler kurulundaki üye, yani (delege) sayısı, o eyaletin senato ve temsilciler meclisindeki üyelerinin toplamına eşittir. “United States” yani Birleşik devletler temsilciler meclisi ve senato yani SİSTEMİN ASIL DENETİM AYAĞI işte bu seçilmiş“Kongre” üyelerinden oluşur.

Başkan ve yardımcısının icraatlarını denetleme yetkisine sahip, tek yetkili organ işte bu kongredir ancak o da vatana ihanet ve zimmet gibi ağır suçlar dışında, başkanı düşürme yetkisine sahip değildir. Anılan suçlar sabit olsa bile kongreye yüksek mahkeme yargıcı başkanlık yapar ve kesin karar için 3/2 çoğunluk gerekir.

Eee, adama sormazlar mı şimdi? Ya senato ve temsilciler meclisi üyelerinden oluşan kongre üyeleri de aynı partidense, NE OLACAK O ZAMAN? Yani devlet başkanı aynı partiden, onu denetleyecek olan kongre üyeleri de aynı partiden. Halkı keriz sanan… lar yanıtlasanıza loo. NE OLACAK O ZAMAN?

Beğenmediğiniz parlamenter sistemde ise %10’luk seçim barajlarının kaldırıldığını ve parlamentoya seçmen iradesinin tam olarak yansıdığını bir düşünün. Bu şu demek; o parlamentoda, ÖDP’sinden TKP’sine, CHP’sinden MHP’sine, AKP’sinden BDP’sine ve çevreci partilerine kadar seçmenlerin neredeyse tamamının iradesi mecliste olacak.
Böyle bir parlamento aritmetiğinde, yürütmenin yasamayı esir alması ve istediği gibi at koşturması olası mıdır? Gelelim yargıya: Parlamenter sistemde yargı tamamen bağımsız olmalıdır. Yani yargıyı siyasi vesayetten kurtarır, seçimli özerklik ve grevli toplu sözleşmeli sendikal haklar verirseniz, (kaldı ki o haklar beğenmediğiniz Yunanistan’da yıllardır var) o yargıçlara hangi siyasi güç ya da kuvvet talimat verebilir? Burjuva demokratik sistemin en son ve gerçek denetim ayağı ise ÖRGÜTLÜ HALKTIR. Bizdeki hırstan gözü dönmüş politikacılar ABD ve işbirlikçi burjuvaziye hizmet aşkından vazgeçebilse ve halk emek örgütlerinden, kamu mensuplarının tamamına yani avukatlarından yargı mensuplarına, polisinden askerine kadar sendikalı olsa; kafadan sakat olmadıkça, hangi kolluk kuvveti, amirlerinin sapıkça emirlere itaat ederek, kendi halkına şiddet uygular?

Gelelim zurnanın zırt dediği yere; Gördüğünüz gibi kapitalist üretim tarzını benimsemiş ülkelerde emekçiler ve ezilen halklar adına hak arayabilecekleri ve kendi çıkarlarını savunabilecekleri en ideal yönetim şekli parlamenter demokrasidir. Bu yönetim biçiminin ırzına geçen ve normal seyrinde işlemesini engelleyen, çalıp çırpma hırsıyla yanıp tutuşan “ UCUBE SİYASİLERDİR.” ABD’de bile halkın gerçek iradesini yansıtmayan “başkanlık sistemine” gelince; o iş bizdeki siyasiler ve cemaat kalıntısı seçmenle, doğrudan “PADİŞAHLIĞA” çıkar. Olaya sınıf mücadelesi açısından yaklaşacak olursak; işçi sınıfını eğitmek ve ezilen halkların çıkarlarını savunmak bakımından, parlamenter sistem, başkanlık sistemine göre çok daha elverişlidir. Ancak burada, sistemin tamamen çökertilmiş olduğunu ve “başkanlık sistemi” palavraları arasında, “tek adam" diktasına doğru doludizgin yol aldığımızı da gözden kaçırmamak lazım. Hal böyle olunca, ML çizgide devrimci önderlikli bir "kurtuluş savaşı" her halükarda kaçınılmazdır…

Neden öldünüz yoldaşlar;
Tam da size bu kadar çok ihtiyaç duyulurken?
CEYHUN TOKGÖZ

Bu haber 976 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi