Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımADOLF HİTLER'İN KÖTÜ BİR KOPYASI MI?

Mahmut ÖZYÜREK

21 Şubat 2016, 11:25

Mahmut ÖZYÜREK

 Ankara’da Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 26 Şubat olan doğum gününde resmi tatil ilan etti. Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve AKP’nin yandaş Derneklerinden biri olan Beyazay Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan etkinlik resmi bayram havasında gerçekleşecek.   “2023 Türkiye Vizyonu oluşumu kapsamında 26 Şubat 2016 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü kutlaması” için düzenlenecek. Yürüyüşe katılacak olan idareci, öğretmen ve öğrenciler izinli sayılacak.

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Tugay Gözüm imzasıyla gönderilen bu yazının ilçedeki tüm okul ve bağlı kurumlara gönderildiği gün, 28 i Ankara’da, 9’u Diyarbakır’da olmak üzere toplam 37 yurttaşımız terör örgütlerince şehit edildi. Türkiye şehitlerinin yasını tutarken, birilerinin kaygısı “doğum günü kutlaması”nın olmasına söyleyecek çok sözümüz var ama….

“2023 Türkiye Vizyonu oluşumu kapsamında 26 Şubat 2016 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü kutlaması” etkinliği ister istemez “Hitler’in 20 Nisan 1939'daki 50. Yaş gününün Almanya’da milli bayram olarak kutlanmasını ve Onuruna Berlin'de 50 bin kişi yürüdüğünü/yürütüldüğünü” çağrıştırdı.

Benzerlik yalnız bununla sınırlı değil.

Hitler iktidarı ele geçirmesinin hemen ardından ilk yasaklardan birisi “sigara yasağıdır”.

Hitler Almanya'sında Naziler sigara reklâmını ve tüm toplu yerlerde, araçlarda sigara kullanmayı yasaklamıştı. Yine Hitler Almayasında sigara fiyatları ve vergiler arttırılmıştı. Bu yasak yalnız Hitler le sınırlı değil, Faşizmin önde gelenlerinden Napolyon, Mussolini ve Franco'da sigara konusunda yasaklar getirmişlerdi

Peki, neden sigara yasağı?

Bilim insanları bu soruyu, "Çünkü insanların davranışlarını kontrol altına alma mekanizması bu şekilde devreye konulmuş oluyordu" şeklinde yanıtlıyorlar.  Bilim insanları  "Tüm bu tür abartılı yasaklar ve dayatmalar faşist diktatörlüklerin toplum üzerinde egemenlik kurma, itaat, "İnsanların günlük alışkanlıklarını kontrol altına alma yolunda ilk mevzi olarak” değerlendiriyor.

 Bu kontrol mekanizması bir kez işlemeye başladığında artık her şey kontrol altına alınmanın da yolu açılmış olur. Türkiye’deki Führer’in “3 çocuk, yetmez 5 çocuk” , “kürtaj” vb. birçok konuda insanların yaşamlarını kontrol altına alma yönündeki girişimleri bunun tartışmasız örnekleridir.

Benzerlik bu kadar da değil.  Hitler 1933’te Cumhurbaşkanı Hindenburg tarafından başbakanlığa getirildi. Hindenburg’ un 1934 'te ölümü üzerine Hitler devlet başkanlığı ile başbakanlığı birleştirmenin Alman halkı ve milliyetçiliği için daha iyi olacağından devlet başkanlığı ile başbakanlığını birleştirerek Almanya'nın tek lideri oldu.

Seçimle işbaşına gelen Adolf Hitler kısa zamanda anayasa değişikliği hakkını elde etti. Hemen ardından diğer partileri yasakladı. Almanya'da aşırı artış gösteren işsizliği savaş hazırlığı için kullanarak, iş sahası oluşturdu. Ülke genelinde büyük otobanlar inşa ettirdi. Batı Avrupa ülkelerini ve Rusya'yı karşısına aldı.

Kimileri belki bundan ders alır.. Hitler yıllarca birlikte olduğu isimlerin ihaneti karşısında çılgına dönerek bütün dalkavuk yalakalarını vatan haini ilan etti.

Bizim Führer’le, Adolf Hitler’in davranışlarının bu denli benzerlik göstermesi yalnızca bir rastlantı değil.

Adolf Hitler; Sorgulayan, bilimsel düşünüp itiraz eden gençlik değil, İtiraz yetilerini yitirmiş, sorgulamayan, anti bilimsel, anti laik, antidemokratik düşünen bir güruh hedeflenmiş, eğitimin içeriğini de buna göre şekillendirmişti. Hitler döneminde, eğitim müfredatına gerici öğeler dâhil edilmiş, din, ırk ve kimlik gibi ögeler bilimselliğin önüne geçirilmiş, yönlendirilmesi daha kolay olan,  faşizmi içselleştirmiş bir kitlelerin oluşturulmasına önem verilmiştir.

Peki, bizim Führer’in Eğitim alanındaki yapıp söyledikleri bunlardan farklı mı? Tam tersine bire bir örtüşüyor!

Ankara Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün  “doğum günü kutlaması” yazısını kendi iradesi ile yazıp uygulamaya koyduğunu söylemek “eşyanın doğasına aykırı” bir değerlendirmedir. Bu etkinliğin Milli bayramlardaki kutlamalara sınırlama ve yasaklama getiren Führer’in bilgisi dâhilinde olduğu sanırım tartışılmaz bir olgudur.

Peki, Hitler’in sonu ne oldu?

“Führer”, Sovyet askerlerinin Berlin’e girişinden kısa süre sonra 30 Nisan 1945’te sığınağında intihar edip tarihin çöp sepetinde hak ettiği yere yuvarlandı…

Hitler dâhil hiç bir faşist savaşarak ölmemiş, hemen hepsi intihar etmiştir. Aslında bu ulus önünde yargılanmaktan kaçışın bir sonucudur. Tarihteki diktatörlerin çoğu emperyalist güçlerin maşası olma görevlerini yerine getirmiştir. Kendilerine biçilen rol sona erince, sahipleri tarafından bir paçavra gibi tarihin çöp sepetine atılmışlardır.

Tarihin bu şaşmaz yargısının Türkiye’de değişmeyeceği kaçınılmazdır..

21Şubat 2016 Isparta

Bu haber 506 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi