Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCIA Başkanı Mike Pompeo Ankara’ya niçin geldi?

Mahmut ÖZYÜREK

10 Şubat 2017, 21:21

Mahmut ÖZYÜREK

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin yeni Başkanı Mike Pompeo Yönetimi temsilen bu gün Türkiye’de. Bu Pompeo’nun ilk yurt dışı ziyareti.

CIA Başkanı Pompeo’yu ilk ziyareti Ankara’ya yapmaya zorunlu kılan koşullar ne olabilir?

Resmi açıklamalara göre masada PYD/FETÖ sorunu var. Peki, bu sorunları görüşmek için Donald Trump, Türkiye’ye yardımcısını ya da bir bakanını değil de niçin CİA başkanını gönderiyor? Demek ki resmi açıklamalar ziyaretin gerçek nedenini açıklamakta yetersiz kalıyor. 

Mike Pompeo, CIA için çok uzun zamandır hazırlanan bir isimdi. West Point Askeri Akademisi ve Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Pompeo, CIA'nın başına gelmeden önce üç dönemdir ABD Temsilciler Meclisi'nin İstihbarat Komitesi'nde görev yapıyordu. Bu nedenlerle CİA ve Türkiye ilişkileri konusunda donanımlı bir isim.

Diğer yandan, Türkiye de 3000’i aşkın CİA ajanı cirit atıyor. ABD İstihbarat örgütü, Türkiye’de bu kadar yoğunlukta ajanlar ve casuslarla neler yapıyor ve nasıl operasyonlar planlıyor ve gerçekleştiriyor?

Türkiye, CİA tarafından özellikle son 15 yıl içinde ABD’nin ulusal çıkarlarına göre projelendirilmiş olan BOP içinde en önemli ve kilit operasyon merkezi konumuna getirildi. ABD Bölgede CIA ile işbirliği içinde ve CIA’nın projelendirdiği operasyonlar yapıyor. Operasyonların hedefinde ise İran ve Türkiye var.

Bu nedenle 2002 yılından bu yana ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın Başkanları Panetta,  Orgeneral David Petraeus yılda 2-3 kez Türkiye’yi ziyaret ettiler.  Trump’ un atadığı CİA Başkanı Mike Pompeo’nun bu geleneği bozmayacağı anlaşılıyor.

“ABD yönetimi, Basra’dan Kuzey Irak’a, oradan da Türkiye-Suriye sınırı boyunca Akdeniz’e uzanan ABD-İsrail Koridorunun” açılması ve bu koridorun güvenliğinin PKK/PYD’de olması konusunda ısrarlı.

ABD Yönetimlerinin Suriye – Akdeniz koridoru konusunda önünde en önemli engeller;

1-    İran - Türkiye – Rusya – Çin yakınlaşması,

2-    ABD adına Ortadoğu’da taşeronluk görevi yapan AKP hükümetinin ayağına dolanan örgütsüz de olsa Parlamento dışı ve ilkesiz de olsa Parlamento içi muhalefet.

İşte CIA Başkanı Mike Pompeo da tam da bu nedenlerle Ankara’da.

ABD, Türkiye’nin muhalefetine karşın Bölgede PKK’nın Suriye kolu YPG’ye 200 zırhlı taşıyıcı, 5 tank, “Tank katili” olarak bilinen FGM-148 Javal anti tank füzesi göndermesi koridorun güvenliğinin PKK/PYD’de olması konusunda kararlı ve ısrarcı olduğunun göstergesi.

CIA Başkanı Mike Pompeo’nun BOP Eş Başkanı ve AKP Hükümeti yetkilileriyle ve ülkemizdeki CIA birimleriyle görüşmelerinde;

a.    Türkiye’nin Rusya-Çin ve İran’la olan ilişkilerinin dondurulması,

b.    ABD-İsrail Koridorunun güvenliğinin PKK/PYD tarafından sağlanmasının tartışma konusu yapılmaması,

c.    Bunların karşılığında “Başkanlık Yasası” referandumunda “EVET” çıkması için ABD’nin gereken desteği sağlayacağı,

d.    Eğer BOP Eş Başkanı(AKP hükümeti) ilk iki madde konusunda gereğini yapmazsa AKP hükümetine ABD’nin bu güne değin verdiği desteği geri çekme konusunda tereddüt etmeyeceği(!), kesin ve açık bir dille birinci elden (CIA Başkanı Mike Pompeo tarafından) masaya sürülmüş olması büyük bir olasılık.

Ekonomik ve siyasal bakımdan iflasın sınırlarını zorlayarak ayakta kalmaya çalışan, bu nedenle de toplumsal muhalefeti bastırmak, etkisiz ve eylemsiz kılmak için her türlü şeytani planı sahneye süren AKP hükümetinin ABD planlarına razı olmak dışında bir seçeneğide kalmamıştır.

Bu nedenle önümüzdeki sürecin Türk halkı açısından çok zorlu geçeceğini öngörmek çok da zor olmasa gerek.

Ama unutulmamalı “karanlığın en yoğun olduğu zaman dilimi, şafağın yaklaştığı anlardır” Şafak yakındır! Dayanın ve direnin dostlar! 


Bu haber 562 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi