Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımNEDEN “EVET” DİYECEKLER?

Suay Karaman

27 Şubat 2017, 06:17

Suay Karaman

Şubat 2017 Pazar günü İstanbul Kadıköy Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm Konutları temel atma töreninde vatandaşlara seslenen Başbakan Binali Yıldırım, Nisan ayında yapılacak halk oylamasında neden “evet” diyeceklerini şöyle açıklamıştı: “Neden ‘evet’ diyoruz? PKK ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. FETÖ ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. HDP ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. ‘Hayır’cılara bakın ona göre kararınızı verin. Bölücülüğe ‘evet’ diyen, FET֒ye ‘evet’ diyenlere bu millet Nisan’da, referandumda dersini verecek. Bölücülerden de, FET֒cülerden de, vesayetçilerden de ‘evet’ mührünü vurarak hesabını soracaktır.”

“Ne istediler de vermedik” dedikleri Fethullah Gülen ise 29 Mart 1997 tarihinde Samanyolu Televizyonu’na konuşmuş ve bu sözler 30 Mart 1997 tarihinde Zaman Gazetesi’nde de yayınlanmıştı. Fethullah Gülen’in sözleri şöyleydi: “Başkanlık sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, insanımız hazırlanmalıdır. Salahiyetleri genişletilmiş bir cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bir rıhtım, bir sıçrama ayağı, bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bugününü ve geleceğini ilgilendiren bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de, salahiyeti genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.”

Bugün AKP’nin getirdiği yetkileri genişletilmiş cumhurbaşkanlığı sistemi, tam 20 yıl önce bugünün FETÖ başı, o günün hoca efendisi Fethullah Gülen’in ortaya attığı bir fikirdir. Yani AKP’nin neden “evet” dediği, şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.

23 Şubat 2013 tarihinde tutuklu olduğu İmralı’da HDP heyetiyle görüşen PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan, İmralı Tutanaklarına giren ve 27. sayfada yazılan şu sözleri söylemişti: “Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz.”

28 Temmuz 2015 tarihinde dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm sürecini değerlendirmiş ve şunları söylemişti: “Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar, ‘Öcalan başkanlık sistemine karşı, Öcalan AK Parti’yle koalisyona karşı…’ Külliyen bunlar yalan. Öcalan’ın adını kullanarak sürekli toplumu kandırıyorlar. Öcalan ile görüştükleri dönemde koalisyon diye bir konu var mıydı ki Türkiye’de, Öcalan ‘onunla yapın şununla yapın’ desin. Bu yüzden büyük bir sorumsuzluk var. Öcalan bunları muhtemelen yakalasa sopayla kovalar diye düşünüyorum.”

5 Kasım 2015 tarihinde hükümete en yakın gazetecilerden Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz, başkanlık sistemiyle ilgili şunları yazmıştı: “Öcalan’ın ve PKK’nın önde gelen yöneticilerinin temel talepleri karşılansın. Ulusalcı Kürt Hareketi, başkanlığa herkesten önce koşar.”

16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylamasında AKP ve yandaşlarının neden “evet” diyecekleri şimdi daha açık şekilde belli olmuştur. Terörün ve teröristlerin yanında olanlar, “evet” diyeceklerdir; devletini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü ve vatanlarını sevenler ise “hayır” diyeceklerdir…


Bu haber 163 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi