Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım19 MAYIS 1919

Suay Karaman

22 Mayıs 2017, 04:45

Suay Karaman

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilerek çıkmış ve şartları çok ağır olan Sevr anlaşmasını imzalamak zorunda bırakılmıştı. Ordusu dağıtılmış, Anadolu işgal edilmişti. Ülkeyi yöneten aciz ve haysiyetsiz bir hükümet ile kendini ve tahtını korumaktan başka bir düşüncesi olmayan padişah vardı.

Bu şartlar altında emperyalist güçler tarafından bağımsızlığı yok edilmek istenen bir ulus için Mustafa Kemal’in verdiği karar, ulusal kurtuluş savaşına başlamaktı. Bu nedenle 19 Mayıs 1919, vatanın kurtulması için örgütlenen Anadolu insanının bağımsızlık mücadelesinin başlangıcıdır. 19 Mayıs 1919, emperyalizme karşı kazanılan ilk savaşın adıdır. 19 Mayıs 1919, “yurtta barış, dünyada barış” için yapılan son savaşın başlangıcıdır. 19 Mayıs 1919, ulus bilincinin ilk ışığıdır, egemenliğin millete ait olduğunun belgelenmesidir. 19 Mayıs 1919, çağdaş ülkeler düzeyine çıkmamızı sağlayan ilke ve devrimlerin habercisidir, ülkemizin aydınlık geleceğidir. İşte 19 Mayıs 1919 tarihi, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’dan ülkemizin üzerine bir güneş gibi doğmasıdır.

“Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” 
diyen bir ulusun cesaretini anmak istemeyenler, aymazlık içinde olabilirler. “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz” haykırışını duymak istemeyenler, sapkınlık içinde olabilirler. “Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı milletin yurt genelinde top yekun kendisini savunma ve direnme” kararını anlamak istemeyenler ihanet içinde olabilirler. Ne olursa olsun bu sayılanların hepsi, büyük kurtarıcımız Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının sonucudur.

Bu sonuçlardan rahatsızlık duyanlar, Araplaşma özlemi çekenler, demokrasiyi diktatörlüğe dönüştürmek isteyenler, demokratik ve laik cumhuriyeti şeriat yönetimine çevirmeye çalışanlar, büyük önderimiz Atatürk’ün Samsun’a çıkıp ulusal kurtuluş mücadelesini başlattığı günün anılmasını ve kutlanmasını yasaklamak istemektedirler.

Diğer ulusal bayramlarımız gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın da, coşkulu kutlamalarına sınır konulmak istenmektedir. Birçok Belediye tarafından düzenlenen 19 Mayıs etkinliklerinin bazıları, valilikler tarafından güvenlik nedeniyle yasaklanmıştır. Bu yasaklama kararını verenler, neleri yasakladıklarının farkında mıdırlar, bilincinde midirler? Ülkeyi ortaçağ karanlığına götürmek isteyenler, Atatürk’ün aydınlığından hep korkmuşlardır. Bugün emperyalizmin maşası olanlar, ülkemizin bölünmesi için önce Atatürk’ü yok etmek istemektedirler.

Ulusal kurtuluş mücadelemizin başlangıcından 98 yıl sonra, ülkemizde genel durum çok iç açıcı değildir. Günümüzde ya vatan hainisiniz, ya da vatan seversiniz. Vatan hainleri, emperyalist güçler tarafından kullanılan ve işgal projelerine aracılık edenlerdir, tıpkı 1919’da olduğu gibi, aynı Vahdettin gibi. Vatan severler, ülkelerini, laik cumhuriyetlerini korumak için bağımsızlık mücadelesi verenlerdir, tıpkı 1919’da olduğu gibi, aynı Mustafa Kemal gibi. Ne olursa olsun, nasıl yasaklama getirilirse getirilsin, emperyalizme karşı özgürlük savaşını vatan severler kazanacaktır, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi..


Bu haber 255 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi