Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKemal Doğan- Kadının Ruh Sağlığını Doğru Anlamak

SİZDEN GELENLER

12 Şubat 2013, 06:17

SİZDEN GELENLER

Bireyin içinde yaşadığı sosyo-kültürel çevre ile uyumu şart koşar. Ekonomik, sosyal ve cinsel ayrımcılığa maruz kalan kadının kapitalist sistemde ruh sağlığını koruması çok kolay olmaz.
Toplumun normal ve alışılmış, kabul ettiği olaylar ve olgular sıklıkla kadınların ruhsal sağlık problemlerinin oluşumunda rol oynar.
Toplumda, evlilik, akraba ilişkileri, doğum, çocuk, yetiştirme, boşanma, yaşlanma, eğitim ve iş ilişkilerinde karşılaşılan birçok problemler, normal kabul edilen çözümler, objektif bakıldığında kadına olması gerekenden daha fazla görevi yüklemektedir.

Doğal olaraktan, duygusal bakımından kadınları derinden etkilemektedir.
Yaşamdaki stresin yıpratıcılığı destek yokluğu, kadının toplumdaki rolünün ağırlığı ruh sağlığını bozucu uyarılardır.
Ruh sağlığının psiko-sosyal belirleyicileri arasında yoksunluk ve sosyal durum, kadının toplum içinde birden fazla rolü üstlenmesi ( profesyonel çalışma yaşamı ve ev kadınlığı rolü arasında sıkışıp kalması ) evlilik önemli yer tutar.
Kadınların büyük çoğunluğu ailede, toplumda, ekonomide ve devlet kademelerinde erkek egemen kurumlara koşullanmış.
Geleneksel bir yapının bulunduğu, hukuksal zorlukla ve ayrımcılıkla karşılaştığı Türkiye de, köy, kent yaşamının İç içe geçtiği yerlerde kadın geleneksel aile yapısı, toplumsal ve dinsel nedenlerden dolayı arka planda kalmakta ve ezilmişliğin stresini yaşamaktadır.

Dahası aile içinde sevgi, saygı, hoş görüye dayalı ilişkilere sahip olması kişinin karşılaştığı bir çok problemi kolayca aşmasını sağlar.
Aile içi şiddet kadının kendine olan saygısını yitirmesine neden olmakta, kadına çaresizlik yüklemektedir.
Her şeye rağmen kendisine şiddet uygulayan esiyle birlikte yasaması kadını zorlamaktadır.
Bu ruhsal travmayla sürekli karşı karşıya kalmada kadının uyumunu bozmakta, psiko-sosmatik hastalıklara ve depresyona neden olmaktadır.
Kadınlar ruhsal sağlık gereksinimi olan, bazı sosyal-politik etkinliklere katılması. Ama bugereksinimi kadınların yaşam standartlarına baktığımızda daha iyi anlayabiliyoruz.

Çocuk döneminde çocuk cinsel tacizi önemli bir problemdir.
Ergenlik döneminde kızların psikolojik problemleri, regl problemleri, regl öncesi gerilim ve doğum kontrolü ile birlikte ortaya çıkar.
Yine bu dönemde karşılaşılan fiziksel ve cinsel taciz, psikiyatrik hastalıklara yatkınlığı arttırır.
Her hangi bir dönemde annenin bebeğini kaybetmesi, kadının ruhsal durumunu etkileyen ve etkisini uzun yıllar devam ettiren önemli bir faktördür.
Doğum sonrası stres, annelik stresi, özellikle özürlü çocuk sahibi olma ve benzeri faktörler ile menopoz, genital organlarının cerrahi operasyon (rahim yada göğüslerin alınması gibi) stresi provakate edici faktörlerdir.

Sonuç olarak, kadınlar ruhsal sağlık problemlerinden evlilik, iş ve sosyal çevre nedeni ile erkeklere oranla daha fazla etkilenmektedir.
Kadının stres karşısında davranış ve cevabı da oldukça değişiktir.
Kadınların ruhsal sağlığı, sosyal, politik ve ekonomik durumdan ayrı düşünülemez.
Kadın yaşantısında strese daha fazla maruz kalmaktadır. Bunun nedenleri toplumun kadınlara eş, anne, kız çocuğu, çalışan kadın veya ev kadınlığı gibi çok sayıda sorumluluğu bir anda yüklemesidir.
Ayrıca, kadının cinselliğinden ve annelik ile görevlerinden kaynaklanan potansiyel stresi de unutmamak gerekmektedir.
Ruhsal travma; kişiyi aşrı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağan dışı ve beklenmedik olaylara yol açtığı etkilerdir.
İnsan yaşamında sıkıntı ve üzüntü yaşatan bir çok olay olur, ancak bunların tümü ruhsal travma yaratmaz.

Kısaca özetlemek gerekirse travmaya yol açan nedenleri su başlıklar altında toparlamak mümkündür: a) Aile içi şiddet ve uyumsuz evlilikler; b) Savaşlar; c) Doğal afetler ; d) Saldırı, tecavüz, işkence ; e) Kazalar ; f) Yokluk ve yoksulluk ; g) Çocuklukta yaşanan taciz.
Kadınlar yaşamlarında yukarıda özetlediğimiz ruhsal travmaya yol açan nedenlerle o kadar sıklıkla karşılaşıyorlar ki, bu sorun en çok kadınları ilgilendiriyor.
Ruhsal travmalardan sonra en sık görülen iki hastalık vardır; 1.depresyon; 2.travma sonucu stres hastalığı
Kişiyi korkutan dehşet içinde bırakan çaresizlik duyguları yaratan olayların uzun süren ruhsal sorunlara yol açtığı biliniyor.
Ruhsal travmalardan sonra en sık görünen rahatsızlıklardan birisi depresyondur. Depresyonun en sık görünen belirtileri: isteksizlik, halsizlik, moral bozukluğu ve yasamdan zevk almamak.
Depresyon ruhsal travmadan sonra ilk kez ortaya çıkabileceği gibi, daha önceden geçirilen tekrarlanabilir.
Travma sonrası stres hastalıklarında ise; uykusuzluk, kabus görme, olayları hatırlamama ve korkusunu yasama, kolay irkilme, çabuk sinirlenme, gelecekle ilgili plan yapmama, yabancılaşma, olayı hatırlatan durumlardan rahatsız olma gibi durumlar yaşanır.
Travmalardan etkilenmiş kadınlar, yasadığının bir ruhsal rahatsızlık olduğunu bilmediği veya belirtileri kendi güçsüzlüğü ve yetmezliğine bağladığı için, sorunların bilmediği için; maddi olanakları olmadığı için, sorunları başkaları ile paylaşmaktan utandığı için, iyileşme yönünde en temel engel, yardım aramaya çekinme, umutsuzluk ve olayı hatırlamaktan kaçınma, insanlara güveni kaybetmektir.

Kadının hem kendini ve hem de sorunlarını tanıması için bilinçlenmesi ve sorunlarla mücadele eder bir konumda olması gerekiyor, aksi halde sorunları yenmek zorlaşacaktır.

Halkın Birliği. Ocak.sayı.1.2013
KEMAL DOĞAN

Bu haber 906 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi