Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımGÜLE GÜLE CHAVEZ

Suay Karaman

11 Mart 2013, 05:49

Suay Karaman

Güney Amerikalı büyük devrimci Simon Bolivar (1783-1830), Güney Amerika’daki devletlerin İspanya’nın egemenliğinden kurtarılarak, özgürlüğe kavuşmaları için büyük uğraş vermişti. 1821 yılında Simon Bolivar tarafından Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama, ve Peru’nun bulunduğu Büyük Kolombiya adı verilen bölge İspanyol sömürgesinden kurtarılmıştı. Bu özgürlük savaşımını başlattığı için Simon Bolivar, “Büyük Kurtarıcı” olarak anılmaktadır.

Sömürge durumundaki Orta ve Güney Amerika devletlerinin yabancı tekelleri kaldırarak, ulusal kaynaklarını kamulaştırması, eşitlik ve özgürlük savaşımı vermeleri Bolivarcılığın temelini oluşturmaktadır. Simon Bolivar’ın bu düşünce ve eylemleri, yıllar sonra yaşama geçirilmek üzere uygulamaya konulmuştur. Uygulamaya koyanlardan birisi de, 5 Mart tarihinde yitirdiğimiz Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez (1954-2013) idi.

Zengin petrol kaynaklarına sahip Venezuela, emperyalist güçler tarafından sömürülüyordu. Ülkede yoksulluk ve sefalet kol geziyordu. İMF yanlısı hükümet, ülkenin sömürülmesine göz yumuyor, ABD’ye yaranmak için, halkın sorunlarına ilgisiz kalıyordu. Bu kaos ortamında parti kurarak, başkanlık seçimlerine katılan Chavez, ezici bir çoğunlukla seçimleri kazanarak, üst üste dört kez devlet başkanı seçildi.

Güney Amerika’nın bu devrimci lideri önce ülkesinin adına bağımsızlık kahramanının ismini ekledi. Böylece ülkesinin adını Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirdi. Ülkesinde büyük bir kamulaştırma furyası başlattı. İspanya ve ABD’lilere ait petrol şirketlerini kamulaştırdı. Petrol gelirlerini yoksulların refahı için kullandı. Eğitim ve sağlık sistemlerini tamamen kamulaştırarak, herkesin ulaşabileceği bir hak olarak ücretsiz yaptı. İMF ve Dünya Bankası ile olan tüm ilişkileri kopardı, ekonomiyi devletleştirdi. Ülkenin ekonomisini sömüren yabancı tekelleri ülkesinden kovdu. Gelir dağılımındaki eşitsizliği düzeltti. Ülkesindeki fakirlik ve sefalet oranını yarı yarıya düşürerek, halkın refah seviyesini yükseltti.

Latin Amerika’nın ulusalcı liderleriyle sık sık biraraya gelerek, ABD’ye ve diğer emperyalist ülkelere karşı uygulanacak politikalar hakkında görüşmeler yaptı. Yıllardır ABD’nin sömürgesi olan Güney Amerika’yı onurlu ve başı dik bir konuma getirerek, Simon Bolivarcı bir devrime, sosyalist bir devrime götürmek için büyük mücadele verdi. Halkını çok seven ve halkı için yaşayan bu önderi, Venezuela ve dünyada emperyalizmin kurbanı olan mazlum halklar çok seviyordu.

Neo-liberal politikalara karşı sert eleştiriler yapan, üçüncü dünya ülkelerinin haklarını savunan, ABD’nin bölge üzerinde kurduğu hegemonyaya kafa tutan Hugo Chavez, her zaman Mustafa Kemal Atatürk gibi emperyalizm karşıtı politikalar izledi. Yaşamını ezilen ulusların davasına adadı ve bağımsızlık bayrağını hep yükseklerde tuttu. Atatürk’ün emperyalist devletleri yenilgiye uğratmasını örnek alan mazlum milletler, nasıl bağımsızlık savaşlarını başlattıysa, Hugo Chavez devrimleri de Asya ve Afrika’da emperyalist ABD’nin egemenliğine son verecek bir kıvılcım olacaktır..
Suay KARAMAN

Bu haber 1197 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi