Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDERSİM'DEN DERS ALMAYANLAR

Suay Karaman

20 Kasım 2013, 22:23

Suay Karaman

2009 yılının sonlarında DTP’li milletvekilleri Tunceli yerine Dersim ismini kullanmak için kampanya başlatmışlardı. 16 Ağustos 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan“vergi vermediler diye CHP ve onun başkanı İsmet İnönü, Dersim’de masum insanları bombalatarak katletmiştir” diye gerçekle ilgisi olmayan bir açıklamada bulunmuştu. Soros’un TESEV’inin kurucularından yeni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 21 Kasım 2011 tarihinde İlk Kurşun Gazetesi’nde yayınlanan “Sorospu Çocukları” adlı yazımıza (http://www.ilk-kursun.com/haber/87503), ertesi gün CHP Grup toplantısında “Ben Dersim çocuğuyum” diyerek yanıt vermişti. 25 Kasım 2011 tarihinde de, Dersim olayları için “özür yetmez, topraklar iade edilsin” demişti.

‘İleri Demokrasi’ diyerek, ülkede sivil darbe yapan siyasi iktidarın açıklayacağı demokrasi paketi öncesinde, yeni CHP’nin ABD’den insan hakları ödülü alan, ABD için TR 705 kodu ile ilişkilendirilen İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Atatürk’e, Türklüğe, Cumhuriyet Devrimlerine düşman olan ve Kılıçdaroğlu’nun isteğiyle Tunceli Milletvekili seçilen Hüseyin Aygün ile Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in verdikleri önergeyle, Tunceli ilimizin adı Dersim olarak değiştirilmek istenmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun da onayladığı bu önerge için “içime sinmedi, ancak parti talimatı” diyen Kamer Genç şunları söylemiştir: “Gerek Tunceli halkı, gerek Avrupa’daki vatandaşlarımız da Tunceli demiyor, Dersim diyor. Onun içindir ki halk ne derse biz de onu demenin doğru olacağını düşünüyoruz. Böyle düşünüyoruz diye Atatürk’e, O’nun Cumhuriyetine karşı olduğumuz neticesi çıkarılmasın.” Ancak Kamer Genç’in bu önergesine ve söylemine, Tunceli’deki CHP yöneticileri“Biz Tunceliliyiz” diyerek karşı çıkmaktadırlar.

12 Eylül 1980 sonrasında beş paşanın onayıyla Danışma Meclisi üyesi olan, derinliği olmayan, Doğru Yol Partisi’ne geçerek Tunceli Milletvekili seçilen, TBMM Başkanvekilliği yaparak, çiçek sulayan ve sürekli gösteri yapan birinden de, başka bir açıklama beklemek olanaksızdır.

ABD ve AB emperyalizmi ile AKP ve bölünme yanlıları, cumhuriyet rejimine karşı ayaklanan Seyyit Rıza heykeli dikerek, Dersim seferine başlamışlardır. Bazı CHP’li milletvekilleri de bu onursuzun heykeli önünde poz vererek, ihanete ortak olmuşlardır. Dış destekli AKP, CHP, BDP ortaklığı Tunceli´yi Dersim yapmak isterken, bu ihanet karşısında MHP her zamanki gibi sessizliğini korumaktadır. Tunceli adı, Dersim olarak değişince, kentte hangi sorunlar çözülecek? Sağlıktan, eğitime, tarımdan, hayvancılığa, belediye hizmetlerinden kentleşmeye kadar her türlü sorun sona mı erecek? Büyük yatırımlar yapılarak, işsizlik sorunu mu ortadan kaldırılacak?

PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan, 2000 yılında Seyyit Rıza ve Şeyh Sait’i İngiliz işbirlikçisi ve gerici olarak görüyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bunların isyanlarını bastırmasını haklı buluyordu. Emperyalizmin planlarıyla Dersim seferi başlayınca, AKP’nin ardından, PKK terör örgütü de Seyyit Rıza’nın yandaşı oldu. Daha sonra yenilenen ve işgal altında olan CHP de, Seyyit Rıza için övgüler düzüp, özür isteminde bulundu. Herkesin bilmesi gerekir ki, devlete ihanet edenlerden özür dilenmez. Çünkü ihanetçiler, emperyalizmle işbirliği yaparak, vatanı bölmek ve satmak isteyen alçaklardır. Alçakların peşinden gidenler de, vatan hainleridir.

Dersim tartışmaları sürerken, bölünmenin adının, demokratikleşme olarak yutturulmak istendiği ülkemizde açılacak yeni demokrasi paketinden Fettullah Gülen, Abdullah Gül ve Kemal Kılıçdaroğlu ortaklığının kuruluş çalışmaları çıkacaktır. Bu ortaklıktan sonra, BOP eşbaşkanı olmakla övünen Recep Tayyip Erdoğan için, deliğe süpürülmenin yolu gözükecektir.

Emperyalist güçlerin isteğiyle cumhuriyetle hesaplaşmaya önderlik görevi yeni CHP’ye verilmiştir. Yeni CHP, AKP ile bölünme anayasası yaparken, Türkiye Cumhuriyeti’ni birlikte yıkmaya çalışmaktadır. Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi teklifi de, bu girişimin bir parçasıdır. Bu teklif hakkında konuşmayan, konuşamayan, kişisel gelecekleri için sessiz kalan ya da destek olan tüm CHP milletvekilleri ihanete ortaktırlar, Atatürkçülükleri sahtedir; kendilerine uyan başka partilere geçmeleri uygundur.

Tunceli´yi Dersim yapmak isteyen emperyalizmin maşalarına haykırıyoruz: Tunceli cumhuriyettir, Tunceli aydınlıktırDersim ise şeyhliktir, karanlıktır. Laik ve demokratik cumhuriyetimiz ile vatan bütünlüğümüzü hedef alan bu ihanete karşı hep birlikte ayağa kalkmanın, demokratik tepki vermenin zamanı gelmiştir. Ya ihanete ortak olup, emperyalizmin güdümüne gireceksiniz, ya da yurtseverlerin yanında olup, Atatürk’e sarılacaksınız. Bu topraklarda her zaman Mustafa Kemal Atatürk kazanacaktır; bu olgu hiçbir zaman unutulmamalıdır..

Bu haber 966 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi