Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımİNTİHAR DÜELLOSU

Özgür Barış

20 Kasım 2013, 23:05

Özgür Barış

AKP tabanında cemaatin oy oranı ile ilgili sürekli gündeme gelen rakamlar var, kimi %3 diyor kimi 6 kimi 8 kimi 15 filan diyor.

Aslına bakarsanız bu rakamların telaffuz edilmeye başlamış olması cemaat ile akp arasındaki güç savaşının göstergesidir.

Seçimler yaklaşırken böyle sert salvolarla gezi gençliğini kışkırtan ve polisleri üstlerine salıp sözün gerçek manasıyla kıran kırana sivil topluma karşı tutunduğu tutum akla neler oluyor sorusunu getiriyor.

Gezi ayaklanmasında Cumhurbaşkanı ve Arınç’ın yumuşatıcı konuşmasına karşın haşin, hırçın, yaralayıcı ve baskıcı konuşmalarla onların yarattığı havayı darma duman etmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir çıkıştır.

Uzun süredir dersanalerin kapatılacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanları aslında bu söylem ile cemaatin İnsan Kaynaklarını hedef almış durumda çünkü; yıllardır cemaat dersaneler aracılığı ile hem müthiş para kazanıyor hem yetiştirdiği öğrencileri cemaatin hizmetine ( HİZMET adı buradan geliyor ) kullanmak için insan kaynağı oluşturuyor. Bu insan kaynağı tabiiki devletin her sektöründe cemaatin talebeleri ile dolup taşması netice itibari ile kurumların cemaate hizmet etmesini de beraberinde getiriyor böylece cemaat derin devlet olma yolunda ilerliyor.

Başbakan kendinden başka iktidar istemiyor, kendinden başka güç odağı istemiyor olacak ki yavaş yavaş cemaati tasviye ediyor.

Arınç cemaatin sevdiği bir insan, bu güne kadar çıkışları hep yumuşak ve sempatik olmak çabası ile hükümet sözcülüğü yapmaya çabaladı. Ancak başbakanın cemaati tasviye sürecinde sürekli offside oldu. Normalde bu kadar sert bir siyasi tokatı ve tekmeyi yiyen şerefli birinin AKP den istifa etmesi beklenirdi ancak Arınç direnme yolunu seçmiş görünüyor. Çünkü istifa ederse durumu şahsileştirmiş olur ve mesele öylece kalır gider. İstifa etmezse AKP deki cemaat kanadının desteği ile içerdeki huzursuzluk büyür ve cemaatin mücadele gücü olabilir.

Gezi olayları döneminde Gülen’in herkul.org de yazdığı yazılarda üstü kapalı Başbakana uyarılar verilmişti. Ama başbakan omurgalı olacaksın diye cevabını intikam soğuk yenen bir yemektir hesabı şimdilerde vermiş oldu hem Arınç’a hem Gülen’e.

Başbakan Cemaati tasviye etmek istiyor çünkü tek güç kendisi olmak istiyor, cemaati bu güne kadar helalinden iyice kullandı. Cemaatte iktidarı kullandı ama hiç beklemediği an Başbakandan tekmeyi yediler şimdi üslubu bozmadan, kol kırılır yen içinde kalır hesabı içerden havayı düzeltelim karı koca kavgası yapmayalım diye diretiyor ama nafile. 

Bilirsiniz, bazı konuşmalarında bir daha size oy vermeyeceğim diyen insanlara “vermezsen verme altı üstü kaç oyun varki “ diye dalga geçmesi, eyleme çıkanlara karşı toplasan yüzde kaç oy edersiniz ki diye çıkışlarından biliyoruz ki Cemaatin oyunu heba etmesi söz konusu.

Ama bana göre bu tamamen bir siyasi intihardır. Cemaati de kendi intiharına doğru hırçın bir şekilde çekmeye çalışıyorki kamuoyunda cemaat küçük düşsün bitsin gitsin. Onun için dersaneler kapatılacak. Bu İntihar Düellosu iyice kızıştı. Şimdi özel yurtlar da dahil öğrenci evleri kıskaca alındı. Cemaatin ikinci insan kaynağı olan yurtlardır. Üniversite kayıt dönemlerinde abiler ablalar şakirtler bu cemaatin yurtlarına insan kaynağı aktarmak için deli gibi çalışıyorlar. Bu öğrenci evleri bana göre sağ gösterilip sol vurularak bir salvoydu. Cemaat asıl hedeftir, öteki hedefleri de yanında götürerek bir taşla birkaç kuş vurmuş olacak.

Cemaatin asıl hedef olduğunu kısa bir dönem sonra anlayacağız. Çünkü Mersin Hariç Tüm illerde yurt ihaleleri açılmış durumda. Devlet yurtları kapasitesini arttıracak. Ev tutacak öğrenciler maddi gelirinden dolayı yine evlerde kalırlar fakat yurtta kalmak zorunda olanlar cemaat yerine yeni modern yurtlarda kalmayı tercih edeceklerdir. Böyle olunca da binlerce kapasite artırımı yapan yurtlar cemaatin yurtlarından öğrenci çekecek cemaat böylece ikinci ölümcül yarayı alacaktır.

İktidar tamamen Erdoğanın olması için, dersaneler kapatılacak, yurtlar cemaatin ellerinden gidecek ve siyasi olarak ta küçük düşürülerek Arınç örneğindeki gibi cemaat kanadı bitirilecektir.

Bu güne kadar boynunu uzatan cemaat nasıl savaşacak merak ediyorum.

Acaba bu intihar düellosuna razı mı olacaklar yoksa kendi siyasi partilerini Arınç ve Gül ile kurup yola devam mı diyecekler.

Sizce bu düelloyu kim kazanır?

Özgür BARIŞ 

Bu haber 903 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi