Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımGÖTÜRENLER

Suay Karaman

23 Aralık 2013, 06:24

Suay Karaman

Ülkemiz, 17 Aralık Salı gününden itibaren tarihinde gördüğü en büyük rüşvet ve yolsuzluk haberleriyle çalkalanmaktadır. Bakanlar, çocukları, belediye başkanları, bürokratlar, banka genel müdürleri, iş adamlarının karıştığı rüşvet ve vurgun, bilinen ancak bu kadar büyük olduğu tahmin edilmeyen yolsuzluğu gözler önüne sermiştir.

Fettullah Gülen ile 1995 yılı Hoşgörü Ödülü’nü O’nun elinden alan Recep Tayyip Erdoğan, devleti ele geçirmek adına önceleri birlikte çalışmışlardı. Ancak geçen süreç içinde her iki grup da palazlandıkça ayrı hareket etmek istediler. Siyasi iktidar ile Fettullah Gülen cemaati arasındaki gerginlik uzunca bir süredir bilinmekteydi. Dershane krizinde iyice alevlenen bu gerginlik, 17 Aralık günü yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla en üst seviyeye çıktı. Fettullah Gülen cemaati, resmi kurumlar içinde yasadışı yollardan örgütlenen dinci bir çıkar örgütüdür. Bu dinci çıkar örgütü ülkemizde son yıllarda AKP eliyle beslenmiştir. Tüm dünyada ve özellikle İslam ülkelerinde ABD‘nin taşeronluğunu yapmıştır. Zaten Fettullah Gülen cemaatinin, FBI adına çalıştığı açıklanmıştı.

Bir yandan siyasi iktidar, diğer yandan Gülen cemaati ülkemizi elbirliğiyle sömürüp, iflasa sürükleyip, varlıklarımızı götürürken, aradaki çıkar çatışması sonucunda tüm pislikler ortalığa saçılmıştır. Bu aşamada siyasi iktidar yine hukuk dışı yollara saparak, istemediği soruşturmaların yapılamayacağı bir ortam hazırlamak için yönetmelik değişikliğine gitmiştir. Yapılan yönetmelik değişikliği ile hükümet kendisine yönelik bilgi akışını sağlamayı ve soruşturmaların kendi istediği biçimde yürütülmesini amaçlamaktadır.

Yapılan bu soruşturmalarla ilişkilendirilen bakanların hemen istifa etmesi gerekmektedir, hatta hükümetin de istifa etmesi gerekmektedir. Ancak istifa olayı akıllarına gelmediği gibi yapılan soruşturmaya etki edilmeye çalışılması, soruşturma yapanların görevlerinden alınması gibi hukuk dışı müdahalelerde bulunan siyasi iktidar, toplumda zaten var olmayan güvenilirliğini iyice tüketmiştir.

Ayakkabı kutularındaki milyonlarca para ile tarihe geçen siyasi iktidar, parayı çok kolay buluyormuş. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, Fırat Üniversitesi tarafından TOKİ Başkanı olduğu dönemde 2010 yılının bürokratı ödülü verilmişti. Erdoğan Bayraktar 28 Mayıs 2010 tarihindeki ödül töreninde konuşma yapmış ve şunları söylemişti: “Bize inanın, bak samimi söylüyorum belki burada söylemem doğru değil ama inanın bize Allah gönderiyor parayı. Çok samimi söylüyorum. Bağışlayın beni.” Sayın bakan, sizin ve ekibinizin bağışlanacak durumu yok. İnsanları açlığa, işsizliğe ve yokluğa mahkum eden iktidarınız, yolun sonuna gelmiştir. Hukuk herkese lazımdır; yargılanma sırası sizlere gelmiştir.

Geçmişte özel yetkili mahkemeler eliyle cumhuriyet başsavcıları, rektörler, Genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları, subaylar, akademisyenler, gazeteciler gözaltına alınıp tutuklanırken, haklarında gerçek olmayan karalamalar yapılırken siyasi iktidar kulaklarını kapatmıştı. Ancak şimdi sıra kendilerine gelince soruşturmanın gizliliğinden, masumiyet ilkesinden, adil yargılamayı etkilemekten, yargıya talimat verilemeyeceğinden, insanları karalamamaktan, delilsiz kimsenin suçlanamayacağından, hukukun herkese lazım olduğundan söz eden siyasi iktidar, artık tükenmiştir. Bundan önceki tüm siyasi davaların da, bir kurgu olduğu artık açıkça ortaya çıkmıştır.

Alman makamlarının yüzyılın soygunu adı verdikleri Deniz Feneri davasında, Alman makamlarınca hazırlanan iddianamede; muhtaç insanlara yardım adı altında birçok gurbetçiden 40 milyon Euro’nun üzerinde para toplandığı açıklanmıştır. Bu toplanan paraların AKP’ye yakın kişilerce kurulmuş şirketler tarafından çalındığı belgeleriyle kanıtlanmıştır. 220 sayfadan oluşan iddianamede, sanıklardan birinin toplanan paraların bir kısmını, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na teslim ettiği yer almıştır. 17 Eylül 2008 tarihinde Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nde görülen “Deniz Feneri e.V” davasında açıklanan karara göre; dolandırıcılık suçundan yargılanan dernek yöneticileri çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştır. Alman savcı Kerstin Lotz, asıl faillerin Türkiye’de bulunduğunu belirtmiştir. Bütün bunlara karşılık ülkemizde Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılara, önce davadan el çektirilmiş, sonra da savcılar sanık durumuna düşürülmüştür. İşte bu AKP’nin ileri demokrasi hukukudur.

Bu aşamadan sonra, siyasi iktidarın işlemekte olan yargısal sürece müdahale niteliğindeki her türlü söz ve eylemden kaçınması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan müdahalelerle yargı önünde kendilerini aklasalar bile hem ülkemiz, hem de uluslararası kamuoyu önünde artık aklanmaları mümkün değildir.

Ülkemizde büyük boyutlara ulaşan hukuksuzluklara, eşitsizliklere sesiniz çıkmayacak, deniz feneri davasındaki her türlü kirli ilişkilere aldırmayacaksınız, sahte belgelerle yurtsever insanlarımıza cezaevinde zulüm yaparken yüzünüz kızarmayacak, terörü önleme bahanesiyle, terör örgütü ile görüşmeler yapmaya utanmayacaksınız, Türkiye’nin tarihinde gördüğü en büyük rüşvet ve yolsuzluk skandalının da üstünü örtmeye çalışacaksınız. İlle de türban türban diye tutturanların, türbanla yolsuzlukları, rüşvetleri, vurgunları örttüğü anlaşılmaktadır. Türban türban diyenlerin, türbanla götürdükleri milletin parasının hesabını verecekleri günler yakındır.

Bu haber 924 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi