Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: İLHAK VE İHANET

SİZDEN GELENLER

25 Aralık 2013, 13:38

SİZDEN GELENLER

Ama ben soruyu başka türlü sormak istiyorum: Kılıçdaoğlu'nu CHP'nin başına geçmeden önce nasıl bilirdiniz veya bilir miydiniz? Suni bir krizle iş başına getirile...n Kılıçdaroğlu'nun ne olduğu, gelişinden bellidir. Kim getirdi, niye getirdi? CHP'nin başına geçmeden kısa bir süre önce tanıştırılmak istenen Kılıçdaroğlu, bir süre de kahramanlaştırılmıştı.

Kılıçdaroğlu geldi geleli CHP ne kazandı? AKP'den en kısa sürede kurtumak isteyen bizler, adeta yukarıdaki soruları yanıtlamaktan aciziz. AKP'nin her skalında kaybolan Kılıçdaroğlu siyaset yapıyor da, biz mi farketmiyoruz, yoksa Erdoğan'a yedeklik ve uygun bir siyaset için talimat almakla mı meşguldür, bilemiyoruz.

Hatay, hep CHP'nin kalesi olarak bilinir. CHP'nin beceriksiz liderleri sayesinde, AKP Hatay'ı bile almıştı.

Sözü burada kısa keserken, Kılıçdaroğlu'nun Lütfü Savaş'ı getirme oyununa bakalım: CHP'nin meclisi tarafından adaylığı red edilen Savaş, Kılıçdaroğlu'nun seçimi yinelemesi ile, meclise kabul ettirildi. Aklımıza takılan soru şu: Savaş'ı kabul eden oylama ile red eden oylama arasında meşruiyet açısından ne fark var? Veya demokrasilerde bir oylamayı diyerinden daha fazla meşru kılan bir kural mı var? Kılıçdaroğlu parti meclisinin reddini yeni bir seçimin gerekçesi sayıyorsa, başka bir sonuç için neden farklı davranıp, 'kabul' sonucunu çıkarmaktadır? Anlaşılan amaç, meclise kabul ettirmektir ve Kılıçdaroğlu, sadece Erdoğan'ın adayını almıyor, iki dudağının arasındaki otoriter yapıyı, CHP'ye ithal etmiş oluyor. CHP'nin ilkeleri ve kuruluş amacı, böyle bir yapıyı kabul eder mi şeklindeki bir soruyu, CHP tabanı nasıl yanıtlayabilir acaba?

AKP parçalanırken, yeni bir tezgah var: Seçim CHP ve AKP arasında değil, AKP'nin iki adayı arasındadır. Kılıçdaroğlu'nun bu marifeti, CHP'yi AKP'ye ilhak anlamını taşır. CHP'nin siyasal birikimi, bu meydan okuma ile sınanmaktadır. Bu durum, CHP'nin kurucusunun hayallerinin ötesinde bir ihanettir. Gençliğe hitabesinde ülkenin olası bir komplo karşısında devlet adamlarının ihanetini sergileyen Mustafa Kemal, buna partisinin bile alet olabileceğini hesap etmemiştir.

Bu bariz ihanet karşısında CHP'nin vereceği tarihi sınav, geleceğini de belirleyecektir.

Savaş'ın Alevi şeyhleri ile buluşması için, CHP'ye transfer olması gerekmezdi. Bunu AKP içinde de yapabilirdi. Ancak şeyhlerini kafaya aldığı halka, ne AKP'de, ne de CHP'de hizmet etmesi mümkündür.
Kendi partisinde eleman aramaktan aciz, MHP'li ve AKP'li aday arayan Kılıçdaroğlu, kendine uygun bir parti aramalıdır. Aksi takdirde kendi partisini AKP'ye ilhaktan başka bir işlev görmemiş olacaktır. Bu durumda gösterilecek tepki, partiye ihanet değil, Kılıçdaroğlu'nu tasfiyeye yarayacaktır. Yenilgi ise, Kılıçdaroğlu'nun yenilgisidir.

Kılıçdaroğlu'na direniş, demokrasi için şarttır. Ama temel ilke, parti sadakati ise, parti demokrasi amaçlı olmayıp, davet yeni bir parti arama şeklinde görülmelidir. Her ikisi de, partinin var oluş nedeni ile çelişir.
Türkiye için bir şey yapılacaksa, önce CHP'den başlanmalıdır. Gelinen noktada, Kılçdaroğlu'nun amacı ile Erdoğanın hizmetleri, aynı kesime yaramaktadır. İşlevleri aynı amaç içinse, suç veya ihanetleri, farklı olabilir mi?

Hatay'a yapılacak yaptırım şeklindeki bu seçim, uluslararası komplonun planlarını da etkileyecektir. Bir barut fıçısı haline getirilen Ortadoğu'da Hatay, bundan sonraki adımların da belirleyicisi olduğundan, şu an Ortadoğu jeopolitiğinde en önemli yeri işgal etmektedir.

Şu an ki sükunet, aldatmasın. Her şey aniden değişebilir.
 
Cemil HAYEK

Bu haber 853 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi