Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHUKUK KÖRLÜĞÜ

SİZDEN GELENLER

03 Ocak 2014, 07:34

SİZDEN GELENLER

'Türkiye'de hukuk nereden başlar?' diye sorsam, soru çok mu karışık olur diye düşünüyorum. Ama tüm Türkiye hukukçularının ihbarı bile, sümüklü bir imamın ihbarı kadar etkili olamıyorsa, 'etkin olmak için çete mi olmak lazım...?' demeden kendimi alamıyorum.
Renk körlüğü olanlar, genellikle kırmızıya yakın renkleri göremezlermiş. Belki başka renkleri de. Ama rakamları, uygun renklerde mutlaka görebilirler. Bu nedenle ilişikteki ve Suriye'ye silah taşıyan TIR kamyonunu göremeyen renk körleri varsa, en azından plaka numarasının rakamlarını görebilirler. Plaka numarası: 06 DE 3290
Yine göremiyorlarsa, bu bir renk körlüğü değil, bir hukuk körlüğüdür. Tıpçılar telaşlanmasın, doktor değilim, kendi icadım bir terimdir. Belki de psikosomatiktir, gerisini siz araştırırsınız.
Gazeteci Ferhat Aktaş, mert duruşu ile, silah yardımını, gireceği güzergahından, varacağı terörist yuvasına kadar izliyor ama, 'Başbakanın talimatı var' gerekçesi ile, ne teslimatı durdurtabiliyor, ne de savcılar harekete geçebiliyor.
Bir hükümetin tasarrufu, kişisel olamaz. Çünkü toplumu temsil ile yükümlüdür. Bir hükümet, çetelerin hesabına çalışamaz. Halkın bir hükümete verdiği yetki, o halkın kendi çıkarlarını, yemin ettikleri anayasa dahilinde uygulamaları içindir. Bir diktatörü yetkilendirme niteliği olamaz. Ayrıca hiç kimseye, gerekçesi ne olursa olsun, suç işleme yetkisi veremez. Eğer devlet sırrı bahanesi ile dokunulmazlık veriliyorsa, sorumlu olacak olan, o yetkiyi veren kişi veya makam olacağından, o kurum veya kişi, yargıya hesap vermek zorundadır. Kaldı ki, bahane 'devlet sırrı' bahanesi ise, devlet adamlarının olası tüm karanlık işleri, zaten devlet işi olacağından, sorumluluktan kaçınma gibi bir hakları olamaz.
Birleşmiş milletler ve uluslararası hukuk, ne zaman harekete geçer?
Daha iktidara gelmeden Taliban lideri Hikmetyar ile fotoğraflı / belgeli ilişkileri, hatta organik bağları ayyuka çıkan bir başbakanın uluslararası mahkemeye çıkması için, illa o ülkenin işgal edilmesi mi gerekiyor? Hangi kanıtlar aranıyor?
Başbakan, birleşmiş milletler tarafından terörist ilan edilen kurum ve kişilerle, rahat rahat görüşebiliyor ve hesap soran yok. Hangi siyasetçilerle görüştü denildiğinde, tüm baskılara rağmen, sadece basında yayınlananları saymak mümkün olduğu halde, yeterince uzun bir liste çıkıyor. Birkaç tanesini sıradan bir vatandaş olarak sunayım:
-Sudan devlet başkanı ve Darfur katliamı sorumlusu olarak bilinen Ömer el Beşir ile, 9 Ekim 2012 de buluştu.
-Irak'ta ülkeyi bölmekle suçlanan Haşimi'yi, 11 eylül 2012'de, tüm uluslararası kuralları çiğneyerek, misafir etti ve asla iade edilmeyeceğini bildirdi.
-Terörist listesinde bulunan Hamas lideri Halid Maşal'ı Ocak 2013 başlarında kabul etti
-Daha geçenlerde basında, Bilal Erdoğan ile Yasin el Kadi'nin görüştüğü belgelendi. Basından gelen haberlere göre 'Terörü finanse ettiği gerekçesiyle uzun süre ülkeye girişi yasak olan Yasin el Kadı’nın, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la ortak olduğu öne sürüldü.Dosyadan sızan bilgilerde, el Kadı’nın yasaklı dönemde Türkiye’ye gelip BİM yönetim kurulu toplantısına katıldığı ve Başbakanlık koruma aracına bindiği fotoğraflar yer aldı. '
Suçlar listesini uzatmak gerekirse:
İki ay önce, Adana ağır ceza mahkemesi, sarin gazı ile ele geçen el Nusra Cephesi teröristlerini, başbakanın nüfuzu dolayısı ile, serbest bırakmak zorunda kaldı.
Erdoğan'ın suç kapasitesi hangi hacımda olmalı ki, adalet önünde hesap versin? Başka bir değişle, suçlarına göz yumma karşılığında, kendisinden hangi tavizler alınıyor, kendisine hangi görevler veriliyor? Göz yumanlar suçsuz mu oluyor?
Diktatörler, kendi varlıklarını devletin var oluşu ile ilişkilendirmeği çok severler. Yani 'Ya beni ve çıkarlarımı koruyun, ya da hep beraber batarız'. Diktatörlerin bu özellikleri, emperyalistler tarafından çok rağbet görür, çünkü bu sayede, ülkeleri işgal etmek için fırsat doğar. İşte Irak, işte Afganistan.
Peki Türkiye için ne beklenebilir, hangi fırsatlar diye sorulursa, cevap net ve açık: 2. sevr.
Bunun için 'Hasta Adam'ın tekrar yaratılması gerekiyor. 'Hasta Adam' adı, İngilizler'in Osmanlı'ya taktıkları isimdir. Yani Erdoğan'ın ideali.
Dikkat edilirse, Erdoğan'a siyaset hakkını veren Türk hukuku değildi. Türk kanunlarını değiştirip Erdoğan'a siyaset yolunu açtıran, Amerika ve Avrupa idi. Böylece Erdoğan'a siyaset, yüksek mahkeme tafından 2001 yılında verilmek zorunda bırakıldı. Yani hasta bir adam, 'Hasta adam' denen idareyi kurmak için iktidara getirtiliyor. Ama sorumlusu, onun zulmünü taşıyan halk oluyor ve o ülkeyi bölmek için bir gerekçe hazırlanıyor.
BOP, büyük İsrail için, tüm çevre ülkelerinin küçülmesini öngören bir proje idi. Kendi değişi ile, 'Eş başkanı' veya bölgesel uygulayıcısı, bizzat Erdoğan'dı.
Hukuku kendi ülkeleri için başka, işgal ettikleri ülkeler için başka uygulama anlayışı, mandacılık sisteminin bir özelliği idi. Oysa mandacılık, BM'den önceki milletler cemiyetinin bir tasarrufu idi. BM'nin böyle bir yetkisi yoktur. Bu bize reva görülemez.
Beyler, bizler medeniyet ve bilim nerede olursa olsun, almadan yanayız. Ama emperyalizminizi değil.
Yüzyıllar boyunca, dönen dünyanın koordinatlarını, sizi üstte gösterecek şekilde çizdiniz. Yani dünyayı hep bir eksen üzerinde döndürdünüz. Ama dünyayı ister dikey, ister yatay eksen etrafında döner gösterin, Ortadoğu, her halukarda, dünyanın merkezidir.
Hangi sınırları koyarsanız koyun, devletleri kurabilir, halkları bölersiniz. Ama gönülleri ve çıkarları bir olan Ortadoğu'nun kadim halkları, liderlik sorununu da çözer ve bu oyununuzu bozar.
 

Bu haber 906 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi